„V nedeľu 15. júla o 23.19 h letného stredoeurópskeho času došlo pri poľskej Krynici, približne sedem kilometrov od slovensko-poľskej hranice, k slabému zemetraseniu. Zemetrasenie bolo zaznamenané slovenskou Národnou sieťou seizmických staníc, ako aj Lokálnou seizmickou sieťou východné Slovensko. Na základe záznamov zo seizmických staníc bolo určené magnitúdo zemetrasenia 2,6. Je to už dostatočné magnitúdo na to, aby zemetrasenie bolo pozorované aj obyvateľmi okolitých obcí. Bolo zaznamenané aj na Slovensku,“ uviedol Andrej Cipciar z Ústavu vied o Zemi SAV v Bratislave s tým, že zemetrasenie v danej lokalite zaznamenali aj o 3.54 h s lokálnym magnitúdom 2,2. 

Ústav vied o Zemi SAV v Bratislave má podľa jeho slov momentálne k dispozícii 44 pozorovaní od občanov k prvému a jedno k druhému zemetraseniu.

„Pri zemetrasení s magnitúdom 2,6 nepredpokladáme, že dôjde k poškodeniu budov, ktoré sú správne postavené. Je veľmi malé na to, aby spôsobilo nejaké štrukturálne škody alebo škody na majetku,“ povedal.

Ako vysvetlil, oblasť Krynice je seizmicky aktívna. „Bývajú tam zemetrasenia, najmä z poľskej strany. Je to dosť blízko pri hranici so Slovenskom, takže okolo Bardejova a Starej Ľubovne sú tie zemetrasenia pozorované,“ vysvetlil A. Cipciar.

Zemetrasenie pocítili obyvatelia obcí Malcov, Gerlachov, Kružlov, Gaboltov, Sveržov, Lenartov a ďalších. Podľa slov starostky obce Lenartov Jany Bľandovej sa občania obávali, že došlo k výbuchu, škody na majetku však nehlásili.

„Ľudia mi zemetrasenie hlásili, ale len prostredníctvom niektorých zamestnancov obecného úradu. Overené to nemáme nijako. Do 23.00 h som bol hore a nezaznamenal som nič. Za 20 rokov, čo som vo funkcii, sme nič podobné nezaznamenali,“ doplnil starosta obce Malcov Stanislav Gernát.

Podľa A. Cipciara bude ústav naďalej analyzovať záznamy seizmických staníc, ako aj údaje o pozorovaných účinkoch zemetrasenia. V tejto súvislosti prosí občanov, ktorí ho pocítili, aby ich kontaktovali prostredníctvom webstránky www.zemetrasenia.sk, kde zároveň nájdu aktuálne informácie.

Kde na území Slovenska zaznamenali zemetrasenia od roku 2010:

4. apríla 2010 - Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy zeme. Ohniská boli plytké, maximálne do hĺbky päť kilometrov. Magnitúdo odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili obyvatelia deviatich obcí v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce.

29. januára 2011 - Na viacerých miestach v Maďarsku zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum s magnitúdom 4,8 bolo na polceste medzi Budapešťou a Győrom. V Komárne, ktoré bolo zo slovenských miest najbližšie k epicentru, viacero rodín po zemetrasení vybehlo z obytných blokov.

22. júla 2011 - Seizmologická stanica zaznamenala slabé zemetrasenie severne od Piešťan. Lokálne magnitúdo bolo 1,8.

5. marca 2012 - Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo pred polnocou slabé zemetrasenie. Lokálne magnitúdo malo hodnotu 2,9 stupňa. Potom vzniklo ešte päť otrasov s magnitúdom najmenej o 1,7 stupňa menším, ktoré nemali makroseizmické účinky

31. mája 2012 - Pracovníci Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied zaznamenali slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,7 pod Tatrami, ku ktorému došlo v noci neďaleko obce Vernár, okres Poprad. Nasledujúci deň pred 6.00 h ráno obyvatelia pocítili ďalší slabý otras so silou 2,1.

18. novembra 2012 - Pri obci Chtelnica neďaleko Piešťan došlo v noci k slabému zemetraseniu v sile 1,8 stupňa. Otrasy zaznamenali prístroje Národnej siete seizmických staníc a stanice lokálnej siete Malé Karpaty, pocítili ho aj občania okolitých obcí.

17. januára 2013 - Na území južného Slovenska pri obci Kolárovo došlo napoludnie k slabému zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 2,9.

3. novembra 2015 - Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3,2, ktoré bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí, epicentrum sa nachádzalo medzi Brusnom a Breznom.

5. novembra 2015 - Rajeckou dolinou otriaslo 15 minút pred polnocou zemetrasenie s magnitúdom 2,5 a epicentrom päť kilometrov od Rajca pri obci Rajecká Lesná v Strážovských vrchoch.

23. mája 2018 - Slabé zemetrasenie s magnitúdom 2,0 zaznamenali v okolí Spišskej Novej Vsi. O tri dni nato sa zatriasla zem aj pri rakúskom Viedenskom Novom Meste.