Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva vládu, aby zanechala sankcie za neúčasť na celoplošnom testovaní. Pre chýbajúci zdravotnícky personál podľa nej nie je operácia dostatočne pripravená.

Žiada vládu realizovať testovanie len tam, kde budú zabezpečené odbery a vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Prezidentka žiada zrušiť kategorizovanie na tých, ktorí budú mať priespustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo.

SR Bratislava koronavírus
Neprehliadnite

Padol ďalší rekord, na Slovensku pribudlo 3 363 nových prípadov nákazy koronavírusom

Prezidentka to vyhlásila po stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom, na ktorom sa informovala vo veci pripravenosti plošného testovania. Tí ju informovali, že z celkového množstva odberných tímov je pripravených len 60 percent z dôvodu chýbajúceho zdravotníckeho personálu a cieľ je podľa nich nenaplniteľný. V rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce občanov.

Minister obrany Jaroslav Naď reagoval na prezidentkine vyjadrenie. „Naozaj som si myslel, že sme všetci na jednej lodi.“ Naď očakával, že prezidentka vyzve zdravotníkov, aby sa sami prihlásili. Podľa Denníka N v Rádiu Expres hovoril o tom, že by prihlásených zdravotníkov malo byť už približne 13-tisíc. Podľa Naďa bola Zuzana Čaputová informovaná o stave, ktorý platil o šiestej ráno.