Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prijala v pondelok v prezidentskom paláci delegáciu z amerického Kongresu. Táto návšteva opätovne vyvolala napätie medzi Taiwanom a Čínou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Poslanci Kongresu, ktorí pricestovali v nedeľu, sa v pondelok stretli aj s taiwanskými zákonodarcami. Táto dvojdňová návšteva je súčasťou ich dlhšej cesty po indotichomorskej oblasti. Na Taiwane majú rokovať o vzťahoch s USA, o regionálnej bezpečnosti, o obchode a globálnych dodávateľských reťazcoch a o klimatickej zmene.

Odhodlaní brániť celistvosť Číny

Peking túto návštevu označil za ďalšiu „provokáciu“ a ohlásil nové vojenské cvičenie v okolí Taiwanu s cieľom zvýšiť nátlak na tento ostrov i na USA.

Hovorca čínskeho ministerstva obrany hovoril o „otvorenom porušení“ dohôd medzi Čínou a Spojenými štátmi a o narušení zvrchovanosti a územnej celistvosti Číny. Manévre námorných a vzdušných síl Číny v okolí Taiwanu majú podľa hovorcu slúžiť ako odstrašujúci prostriedok. Jeho krajina je podľa jeho slov odhodlaná brániť svoju zvrchovanosť a rázne zakročiť voči akejkoľvek forme separatizmu na Taiwane i voči pokusom o zahraničné zásahy.

Taiwan 2. augusta navštívila predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová. Peking to označil za provokáciu a následne zvýšil hospodársky a vojenský nátlak na tento autonómny ostrov. V jeho okolí usporiadal niekoľkodňové vojenské cvičenia.

Čína pokladá Taiwan za súčasť svojho územia a opakovane už vyhlásila, že je v prípade potreby pripravená vojensky zasiahnuť.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Čína spustila neohlásené vojenské cvičenia v okolí Taiwanu