Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s ministrom práce Milanom Krajniakom. V súvislosti so zdražovaním cien energií a potravín rokovali o potrebe pomôcť domácnostiam, ktoré majú problém zvládať účty za energie a fakticky sa nachádzajú v pásme energetickej chudoby.

Príspevok pre znevýhodnené sociálne skupiny

„Spravidla sa pod energetickou chudobou chápe percentuálne vyjadrenie nákladov na energie domácnosti v pomere k jej čistým príjmom. Pokiaľ náklady na bývanie prekročia isté percento z celkových životných nákladov, znamená to, že takáto rodina už má vážny problém zabezpečiť svoje ostatné výdavky. Mala by mať preto nárok na príspevok na bývanie, ako je to aj v iných krajinách," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

Pokračovala, že sa to týka najmä matiek samoživiteliek, ľudí pracujúcich za nízke mzdy či samostatne bývajúcich dôchodcov. Podotkla, že príspevok na bývanie dnes poberá iba približne 30-tisíc domácností, hoci podľa odhadov expertov sa môže nachádzať v pásme energetickej chudoby dokonca každá piata slovenská domácnosť.

Hľadajú spôsob, ako pomôcť

Krajniak prezidentku uistil, že situácia takejto zraniteľnej skupiny ľudí je v centre jeho pozornosti. Zároveň hľadá rozpočtovo priechodné spôsoby, ako im pomôcť. Prezidentka navrhla zmenu nastavenia už existujúceho príspevku na bývanie. Zmena by fungovala tak, aby pomohol nielen ľuďom v hmotnej núdzi, ale aj tým, ktorých príjem je síce vyšší ako životné minimum, ale v dôsledku zdražovania už dnes čelia energetickej chudobe.

Prezidentka chce zabrániť rastúcej chudobe

„Práve túto cestu mi ešte na jeseň odporučili viacerí ekonómovia a je aj súčasťou odporúčaní v boji s chudobou Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií. Ak je takýto nástroj podporený expertnou zhodou, považujem za dobré ho seriózne zvažovať skôr, než sa do pásma energetickej chudoby prepadnú ďalšie domácnosti," konštatovala Z. Čaputová.

V diskusii s M. Krajniakom sa vrátila aj k stretnutiam s opatrovateľkami v Rimavskej Sobote, Dolnom Kubíne, Nitre či v Čiernej nad Tisou. Pri téme otvorila otázku využitia dostupných európskych zdrojov na zvýšenie platov terénnym opatrovateľkám tak, aby neboli nútené opúšťať svoje rodiny a cestovať za prácou do zahraničia.

Ďalšie dôležité správy

EBE 41 Džammú - Dievča kráča v daždi v chudobnej štvrti v Džammú v Indii v utorok  4. januára 2022. FOTO TASR/AP


A girl walks in the rain in a shanty area in Jammu, India, Tuesday, Jan. 4, 2022. Cold wave conditions intensified across north India after some states received a fresh spell of snowfall leading to sudden drop in temperature. ( AP Photo/Channi Anand)
Neprehliadnite

Najchudobnejším krajinám výrazne vzrástli dlhy. Hrozí vlna ich reštrukturalizácii