Prezidentka Zuzana Čaputová napadne na Ústavnom súde znenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Návrh na začatie konania o súlade paragrafu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi podá začiatkom budúceho týždňa. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu. Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok, a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku,“ uviedla prezidentka.

Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla sa hlava štátu využiť svoje kompetencie a obrátiť sa na ÚS. Súčasná úprava tohto paragrafu podľa nej okrem zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu či právo na súdnu ochranu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda Ústavnoprávneho výboru parlamentu SR Alojz Baránik (SaS) počas Ústavnoprávneho výboru NR SR k aktuálnej situácii na Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky 28. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Strana SaS kritizuje použitie paragrafu 363 pre poslanca Borguľu