Prezidentka SR Zuzana Čaputová je pripravená zodpovedať otázky výboru k podnetu za možné porušenie zákazu reklamy z jej strany. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec v reakcii na to, že Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie voči prezidentke v tejto veci.

„Prezidentka rešpektuje, že sa parlamentný výbor musí doručeným podnetom zaoberať. Je pripravená zodpovedať všetky prípadné otázky, keď sa na ňu výbor obráti so žiadosťou o stanovisko," uviedol Strižinec.

Vlhová okrem veľkého glóbusu priniesla prezidentke aj lyže, ktoré môžu byť pre Čaputovú hodenou rukavicou na spoločný tréning.
Neprehliadnite

Z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila v roku 2019 najviac prezidentka

Dôvodom začatia konania voči prezidentke vo výbore má byť podnet súvisiaci s možným porušením zákazu reklamy. Podľa podnetu mala prezidentka fotografiami s dresom športovkyne Petry Vlhovej zvýhodňovať jej sponzorov, a teda propagovať konkrétne značky. V súvislosti s pulznými oxymetrami zas podnet prezidentke vyčíta, že na obrazovke aj na stránke Prezidentského paláca menovala názvy súkromných firiem, ktoré ich poskytli.

Predseda výboru Boris Susko (Smer-SD) ozrejmil, že výbor si vyžiada stanovisko prezidentky a následne rozhodne. Ak skonštatuje porušenie zákona, hlave štátu hrozí pokuta až vo výške 12 mesačných platov.