V uplynulých dňoch historici poukazovali na akýsi krok vedľa zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá udelila in memoriam Rad Ľudovíta Štúra I. triedy trom členom antikomunistickej ilegálnej organizácie Biela légia.

Denník Pravda zverejnil odborný pohľad historika Adama Šumichrasta, ktorý na ich kontroverznú minulosť upozornil ako prvý.

„Poradcovia mohli prezidentke vysvetliť, že keď niekto bojoval proti komunistickému režimu, demokrata to z neho ešte nerobí," cituje slová historika Pravda.

Šumichrast tiež pre denník vysvetlil, že spomínaní odbojári pôsobili v štruktúrach ľudáckeho režimu, ktorého ideológiou boli ovplyvnení. „Všetci traja absolvovali Vyššiu vodcovskú školu Hlinkovej mládeže,“ uvádza ďalej.

Za chybným krokom môže stáť niekto z Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, ktorá v januári dostala posudok o činnosti spomínaných osôb. K prezidentke Zuzane Čaputovej sa ale posudok pravdepodobne nedostal.

„Prezidentka je nahnevaná. Dala v Grasalkovičovom paláci vnútorne prešetriť proces posudzovania navrhnutých mien na udelenie štátneho vyznamenania," uviedol pre Pravdu zdroj z okolia Zuzany Čaputovej.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v nedeľu ocenila 25 osobností spoločenského, kultúrneho a športového života, z toho šesť in memoriam. Štátne vyznamenania udelila aj tento rok v náhradnom termíne. Ceremoniál sa uskutočnil v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas príhovoru  8. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenania 25 osobnostiam