Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo štvrtok stretla s predstaviteľmi Únie miest Slovenska (ÚMS) a Zduženia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) v súvislosti s pripravovanou stavebnou legislatívou. Informovala o tom hlava štátu na sociálnej sieti.

,,Mestá a obce hovoria, že stratia možnosť ovplyvňovať svoj územný rozvoj. Obávajú sa, že developeri novou legislatívou získajú neobmedzenú moc a občania stratia možnosť vstúpiť do stavebných procesov a účinne brániť svoje práva. Obavám samospráv rozumiem a vyhodnotenie asi 4 000 pripomienok k obidvom stavebným zákonom budem pozorne sledovať, aby nová stavebná legislatíva v ďalšom legislatívnom procese v maximálnej miere sledovala verejný záujem. V najbližších dňoch preto plánujem aj stretnutie s predkladateľom tohto zákona, podpredsedom vlády Štefanom Holým (Sme rodina)," uviedla hlava štátu.

Stavebné práce na mestskom mládežníckom štadióne na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici napredujú a celkové výdavky na výstavbu mestského mládežníckeho futbalového štadióna sú na úrovni okolo 3,25 milióna eur. Projekt je financovaný z mestského rozpočtu, úverových zdrojov a štátnej dotácie. Banskobystrické sídlisko Radvaň má byť aj miestom vzniku najväčšieho športového a zábavného parku na Slovensku. Na snímke výstavba štadióna pre mládež v Banskej Bystrici 3. mája 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Stavebné konanie je príliš zdĺhavé a zložité, podnikatelia sa sťažujú

Podľa prezidentky sa na potrebe novej stavebnej legislatívy zhodujú asi všetci vrátane zástupcov ZMOS a ÚMS. Zrýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy v stavebnom a územno-plánovacom konaní je legitímny cieľ, avšak nová legislatíva, ktorú do medzirezortného pripomienkovacieho konania predložil vicepremiér Holý, u samospráv vyvoláva viaceré pochybnosti.

Za ÚMS sa na stretnutí s prezidentkou zúčastnil jej prezident Richard Rybníček, viceprezident Peter Bročka a expert na stavebné konanie a územné plánovanie Ján Forgáč. Za ZMOS boli prítomní predseda združenia Branislav Tréger, šéf expertného tímu na stavebnú legislatívu Martin Chren a expertka na stavebnú legislatívu Mária Kullmanová.