Prezidentka SR Zuzana Čaputová chce aktívnejšie využívať inštitúty, ktorej jej umožňujú zapájať sa do legislatívneho procesu. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Svoj záujem sledovať proces vzniku legislatívy skôr, ako zákony prídu na podpis, zopakovala Čaputová na tohtotýždňovom stretnutí aj podpredsedovi vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanovi Holému.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová s ochranným rúškom počas tlačovej konferencie po stretnutí s odborníkmi na epidemiológiu a ekonomiku v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 14. apríla 2020. Na stretnutí s hlavou štátu sa zúčastnili Andrea Kalavská, Zuzana Krištúfková, Ján Mikas, Martin Smatana, Ľudovít Ódor (vpravo), Ivan Šramko, Štefan Kišš a Lívia Vašáková. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Čaputová: Sme povinní odhaľovať tých, ktorí sa hlásia k zločineckej ideológii

„Prezidentka nemieni vstupovať do legislatívneho procesu novými inštitútmi, ale chce aktívnejšie využívať tie existujúce,“ vysvetlil M. Strižinec.

Pripomenul, že hlava štátu má právo svojimi pripomienkami vstupovať do medzirezortného pripomienkového konania a tiež konzultovať s predkladateľmi zákonov prípadné sporné momenty ešte skôr, ako dostane schválené zákony na podpis. Môže tiež rozhodovať, či uplatní právo veta, prípadne či sa obráti na Ústavný súd SR.