Ak na začiatku budúceho týždňa nedostane prezidentka SR Zuzana Čaputová od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) informáciu o kandidátoch na uvoľnené ministerské posty, rozhodne sa sama, koho z členov vlády riadením týchto rezortov poverí. Hlava štátu to vyhlásila v piatok v Bratislave s tým, že takéto provizórium neprospieva nikomu.

Prezidentka tvrdí, že naďalej nevie, koho premiér na obsadenie uvoľnených ministerstiev po odchode SaS z vlády navrhuje. „Žijeme náročnú dobu a je potrebné, aby tieto rezorty fungovali," vyhlásila.

Čaputová sa vyjadrí aj k otázke možného referenda

Hlava štátu tiež avizovala, že budúci týždeň sa vyjadrí k referendovej iniciatíve Smeru-SD. Petičný výbor jej už odovzdal potrebné podpisy. Opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby. Prezidentka už skôr avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR.

Mená nových ministrov, ktorí nahradia tých z SaS, by mohli podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára ostávajúce strany koalície dohodnúť už v piatok. Uviedol tiež, že zatiaľ je zrejme zhoda na ministrovi hospodárstva SR. Meno však nekonkretizoval.

Heger oznámil menšinovú vládu

Premiér začiatkom tohto týždňa oznámil, že jeho vláda bude vzhľadom na demisie ministrov SaS menšinová. Mená potenciálnych nových ministrov zatiaľ nekonkretizoval, keďže ich chce najskôr oznámiť prezidentke. Načrtol však, že by malo ísť o odborníkov. Na pracovnej ceste v Ríme vo štvrtok konštatoval, že sa s Čaputovou nemohli stretnúť, keďže ona bola začiatkom týždňa v zahraničí a on je teraz. Avizoval, že v piatok je už v Bratislave a bude s ňou v tejto veci komunikovať.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému - Aktuálna politická situácia 6. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kollár naznačil, že mená ministrov by mohli dohodnúť ešte v piatok