Prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vyjadrili v stredu solidaritu s bieloruskými protivládnymi demonštrantami a zároveň vyzvali predstaviteľov v Minsku, aby umožnili dialóg na pokojné a zákonné vyriešenie súčasnej krízy v Bielorusku. Uvádza sa to v oficiálnom vyhlásení najvyšších predstaviteľov štátov V4, ktoré pre TASR poskytol hovorca slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec.

Prezidenti Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska zároveň podporujú „právo občanov Bieloruska na slobodné, spravodlivé a demokratické prezidentské voľby" a vyzývajú bieloruskú vládu, aby „dodržiavala základné ľudské práva a slobody a aby proti pokojne protestujúcim demonštrantom nepoužívala násilie". Vo vyhlásení tiež žiadajú zahraničných aktérov, aby sa zdržali „činov, ktoré by mohli podkopať bieloruskú nezávislosť a zvrchovanosť".

WA 15 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko rečni pred svojimi podporovateľmi na Námestí nezávislosti v Minsku v nedeľu 16. augusta 2020. Približne 200.000 bieloruských podporovateľov opozície sa v nedeľu zišlo v centre hlavného mesta Minsk a spoločne podnikli
Neprehliadnite

Bielorusko už roky nie je nezávislé. Poslednú diktatúru Európy poháňa ruské palivo

Prezidenti zároveň vítajú summit šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ, ktorí v stredu začali mimoriadne rokovania týkajúce sa súčasnej krízy v Bielorusku. Mimoriadny videosummit EÚ zvolal v pondelok predseda Európskej rady Charles Michel v súvislosti s masovým zatýkaním a násilím voči demonštrantom, ktorí spochybňujú víťazstvo Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách z 9. augusta. Proti jeho opätovnému, už šiestemu zvoleniu protestujú už druhý týždeň desaťtisíce Bielorusov.