Svet čelí mnohým krízam, svet sa mení, výzvy, ktoré pribúdajú, sú početnejšie a zložitejšie. Preto je potrebné zomknúť sa, spolupracovať v duchu zakladateľov Vyšehradskej štvorky.

Povedala to v pondelok prezidentka SR Zuzana Čaputová na summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky v Budapešti.

Čaputová ocenila zhodu prezidentov V4 na iniciatíve, v rámci ktorej chcú vyzvať občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu.

„Očkovanie považujeme za jedinú a najlepšiu stratégiu ako predchádzať vážnym ochoreniam," zdôraznila.

Prezidentka k Bielorusku

K otázke bezpečnostnej situácii na poľsko-bieloruských hraniciach Čaputová povedala, že zneužívanie utečencov bieloruským režimom považujú prezidenti V4 za absolútne neprípustné. Oznámila, že Česko, Maďarsko i Slovensko vyjadrili Poľsku solidaritu a ponúkli v prípade potreby pomoc.

„Hovoríme o ochrane spoločných hraníc v rámci Európskej únie, hovoríme o ochrane hraníc v rámci Severoatlantickej aliancie," dodala Čaputová.

Prezidenti hovorili aj o prítomnosti ruských vojsk na hranici s Ukrajinou, o klimatickej kríze, o hospodárskych výzvach krajín tohto zoskupenia aj z globálneho hľadiska, ale aj o šíriacich sa dezinformáciách a polarizácii spoločností.

Predseda NR SR Boris Kollár pricestoval v piatok 16. júla 2021 na stretnutie predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré sa koná v areáli Károyliho kaštieľa v maďarskej obci Fehérvárcsurgó v Stoličnobelehradskej župe. Na snímke zľava predseda maďarského parlamentu László Kövér, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček, predseda Senátu Parlamentu Českej republiky Miloš Vystrčil, predsedníč
Neprehliadnite

Slovensko prispeje do Medzinárodného vyšehradského fondu o pol milióna eur viac

Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril prezidentom V4 poďakovanie za ich podporu v ťažkej situácii, ktorá vznikla vplyvom súčasnej migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom.

Maďarsko o migrantoch

Maďarský prezident János Áder varoval pred migračným tlakom na Európu v nadchádzajúcich mesiacoch a vyjadril presvedčenie, že EÚ by sa tejto situácii nemala len nečinne prizerať. „Treba sa pripraviť na ochranu európskych hraníc a spoločných hodnôt," uviedol.

Zároveň pripomenul, že solidarita vyjadrená Poľsku zo strany partnerov vo V4 je opodstatnená aj preto, lebo tak urobili Česko, Poľsko a Slovensko aj v roku 2015, keď malo v čase migračnej krízy problémy Maďarsko.

K otázke očkovania proti ochoreniu covid-19 povedal, že Maďarsko neplánuje zavedenie povinnej vakcinácie.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa k rokovaniam s prezidentom Poľska A. Dudom, maďarským prezidentom J. Áderom a slovenskou prezidentkou Z. Čaputovou pripojil z Prahy prostredníctvom videohovoru.

Predseda vlády SR Eduard Heger (v pozadí druhý zľava) sa zúčastnil na oslavách 20. výročia obnovy Mosta Márie Valérie spájajúceho Slovensko a Maďarsko, kde sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom (v pozadí tretí zľava) v pondelok 11. októbra 2021. FOTO TASR - Ladislav Vallach
Neprehliadnite

Orbán Slovákom: Máme spoločný osud, zárukou nášho prežitia je priateľstvo a spojenectvo