Ľubomír Galko (SaS) skončil vo funkcii šéfa rezortu obrany. V Prezidentskom paláci si dnes prevzal dekrét, ktorým mu hlava štátu zrušila poverenie na výkon funkcie ministra obrany.

S týmto návrhom dnes ráno prišla za prezidentom Ivanom Gašparovičom premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Dôvodom na odchod Ľ. Galka z ministerského kresla je zlyhanie Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v súvislosti s odpočúvaním novinárov. VOS priamo podlieha rezortu obrany.

Zatiaľ nie je známe, kto povedie ministerstvo ďalej. Ako avizovali obaja ústavní činitelia, túto otázku doriešia v piatok 25. novembra. I. Gašparovič preto dnes nepoveril nikoho dočasným vedením ministerstva. Na jeho čele tak zatiaľ bude štátny tajomník Róbert Ondrejcsák. "Pán Galko bude vo svojom úrade dovtedy, kým ho neodovzdá tak, ako sa štandardne odovzdáva úrad," avizovala po odchode z Prezidentského paláca Radičová.

Na to, koho navrhuje na uvoľnenú pozíciu, nechcela odpovedať. Neprezradila teda, či to bude minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS). "Dali sme si s pánom prezidentom čas na premýšľanie o dvoch návrhoch do piatka," podčiarkla. Ľ. Galko na otázky novinárov nereagoval, takže sa nedozvedeli, či si uplatní nárok na poslanecký mandát.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher