Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil to, čo nazval „islamistickým teroristickým útokom", ktorého terčom sa stal učiteľ dejepisu, ktorému útočník na parížskom predmestí oddelil hlavu od tela, uviedla agentúra AP. Učiteľ so svojou triedou v uplynulých dňoch diskutoval o karikatúrach islamského proroka Mohameda. Muža podozrivého z piatkového útoku policajti zastrelili asi 600 metrov od miesta útoku. Prokuratúra uviedla, že prípad vyšetruje ako „vraždu spojenú s teroristickou organizáciou".

Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavraždený, pretože učil ... slobodu prejavu, slobodu veriť alebo neveriť," povedal Macron. Vyhlásil, že útok by nemal rozdeliť Francúzsko, pretože to je to, čo chcú extrémisti. „Musíme držať všetci spolu ako občania," povedal.

Učiteľ dostal vyhrážky po tom, ako asi pred 10 dňami otvoril diskusiu o karikatúrach, uviedol policajný zdroj pre agentúru AP. Rodič jedného študenta podal na učiteľa v tejto súvislosti sťažnosť, no muž podozrivý z útoku na škole dieťa nemal, dodal zdroj. Totožnosť muža podozrivého z útoku úrady zatiaľ nezverejnili. Francúzske médiá však informovali, že ním bol 18-ročný Čečenec, narodený v Moskve. Francúzsko poskytlo azyl mnohým Čečencom, keď ruská armáda viedla v 90. rokoch vojnu proti islamistickým separatistom v Čečensku a čečenské komunity sú odvtedy roztrúsené po celom Francúzsku.

EBE 4 Brusel - Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron informuje médiá po summite EÚ v bruseli 2. októbra 2020. Macron v piatok žiadal, aby Turecko vysvetlilo údajný príchod džihádistických bojovníkov do Azerbajdžanu.
Neprehliadnite

Macron má plán, ktorý má posilniť sekulárny štát a boj proti radikálnemu islamu

K útoku došlo v čase, keď Macron presadzuje nový zákon proti tomu, čo nazýva domácim „separatizmom", najmä zo strany islamských radikálov, obvinených z indoktrinácie zraniteľných ľudí prostredníctvom domácich škôl, extrémistických kázní a ďalších aktivít. Francúzsko má najväčšiu moslimskú populáciu v západnej Európe, ktorá má 5 miliónov členov a islam je druhým najrozšírenejším náboženstvom v krajine.