Zatiaľ čo zvyšok sveta debatuje o tom, ako sa vysporiadať s epidémiou a blížiacou sa ekonomickou krízou, v Poľsku je už mesiac hlavnou témou verejnej debaty, čo s voľbami.

Otázny je nielen termín volieb, ale aj ich forma a najmä, či sa Poliaci budú schopní aspoň raz spojiť a vytvoriť riešenie, ktoré zachová tajnosť a transparentnosť volieb.

Vývoj a rozpory v názoroch

Predstavitelia vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) spolu s prezidentom Andrzejom Dudom, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie, naďalej trvajú na bezpodmienečnom uskutočnení volieb v riadnom termíne, 10. mája. Vládna väčšina zároveň odmieta vyhlásiť stav prírodnej katastrofy, ktorý by umožnil ich odklad.

Na druhej strane, celé spektrum opozičných kandidátov, ústavných a epidemiologických expertov a dokonca aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyhlásili, že organizovať voľby za týchto okolností je nedemokratické.

Samotné kroky parlamentu a vládnej strany sú v posledných týždňoch veľmi chaotické a nejednoznačné. Na začiatku koronakrízy vláda trvala na riadnom uskutočnení volieb konvenčnou metódou, aby neskôr dvojnásobne novelizovala volebný zákon povoľujúci korešpondenčné hlasovanie – najprv pre osoby nad 60 rokov, následne  pre všetkých voličov.

Veľkým otáznikom volieb je najmä ich logistická a bezpečnostná realizácia. Mnohí experti spochybňujú ústavnosť korešpondenčných volieb vzhľadom na ohrozenie tajnosti hlasovania a bezpečnosti osobných údajov voličov.

Situáciu nezlepšuje presun organizácie volieb zo štátnej volebnej komisie na samotnú vládu a národnú poštu, kde vznikajú obavy spojené s transparentnosťou volebného procesu a rizikom zneužitia osobných údajov občanov.

Agilný hráč z pozície stredu

Spoločenskú neistotu a nemožnosť dosiahnutia konsenzu medzi vládou a opozíciou využil málo známy vicepremiér Jarosław Gowin zo strany Porozumienie. Táto malá koaličná strana PiS odjakživa patrila medzi čierne ovce poľskej politiky. Na jednej strane boli príliš liberálni pre konzervatívnych voličov a na druhej príliš konzervatívni pre liberálnych.

Avšak po minuloročných parlamentných voľbách, v ktorých PiS dosiahla iba tesnú parlamentnú väčšinu, sa Gowinowi otvorila možnosť vystupovať ako umiernený reprezentant vlády, reprezentujúci národný konsenzus a dialóg.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa