Americký prezident Joe Biden neočakáva, že Spojené štáty budú trpieť hospodárskym poklesom, hoci údaje o hrubom domácom produkte (HDP), ktoré budú zverejnené koncom tohto týždňa, môžu ukázať, že klesá už druhý štvrťrok po sebe. TASR správu prevzala z AFP.

Prognózy sú jedna vec, skutočné čísla druhá

„Podľa môjho názoru nebudeme v recesii," povedal Biden v pondelok novinárom. Poukázal pritom na silné čísla v oblasti zamestnanosti. Prezident tak dúfa v „mäkké pristátie", v rámci ktorého prejde americká ekonomika „od rýchleho rastu k stabilnému rastu".

Viacerí americkí predstavitelia bagatelizovali pribúdajúce obavy z recesie a tvrdia, že pokles najväčšej svetovej ekonomiky je nepravdepodobný vzhľadom na veľmi napätý trh práce.

Nedávno zverejnené ukazovatele pritom naznačujú, že HDP by mohol v 2. štvrťroku opäť klesnúť po znížení o 1,6 percenta v prvých troch mesiacoch roka. Väčšina ekonómov však očakáva skôr jeho mierny alebo žiadny rast.

Pokles HDP v 1. štvrťroku bol horší, ako sa predpokladalo, a prvý od roku 2020, keď bola situácia s pandémiou ochorenia COVID-19 najhoršia.

Čakanie na kroky Fedu

Americká ekonomika sa medzitým pripravuje na to, že Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, urobí ďalší krok v boji proti inflácii. Experti odhadujú, že Fed zvýši kľúčové úrokové sadzby opäť o trištvrte percentuálneho bodu v snahe spomaliť dopyt.

Predseda Fedu Jerome Powell povedal, že je „nevyhnutné" znížiť infláciu, ale zdôraznil, že cieľom je dosiahnuť to bez vykoľajenia americkej ekonomiky.

Po rýchlom hospodárskom oživení v minulom roku zaznamenal prezident Biden v uplynulých mesiacoch pokles popularity, keďže americké rodiny zápasia s rýchlo rastúcou infláciou a majú problémy vyjsť s peniazmi.

Ďalšie dôležité správy

PK 31 Washington - Americká ministerka financií Janet Yellenová vypovedá ohľadne návrhu federálneho rozpočtu na fiškálny rok 2023 v Kapitole vo Washingtone 8. júna 2022. Yellenová uviedla, že Spojené štáty zvažujú zrušenie niektorých represívnych ciel, ktoré uvalil na Čínu bývalý prezident Donald Trump v snahe zmierniť rastúcu infláciu. FOTO TASR/AP

Treasury Secretary Janet Yellen testifies before the House Ways and Means Committee during a hearing on proposed fiscal year 2023 budget on Capitol
Neprehliadnite

Americká ekonomika stojí na pevných základoch, zrejme sa vyhne recesii