Čína exponenciálne zvyšuje svoju flotilu vojnových lodí a údajne znovu spustila hromadnú výrobu torpédoborcov, píše The Guardian.

Noviny The Global Times, ktoré sú pod kontrolou Komunistickej strany Číny, v piatok informovali, že Čína dokončí expanziu a modernizáciu svojej armády do roku 2035. To takisto zahŕňa rozvoj námornej flotily schopnej pôsobiť celosvetovo, ktorou chce krajina lepšie brániť svoje záujmy.

Noviny Naval News informovali, že Čína pracuje na výrobe piatich torpédoborcov typu 052D, ktoré sú schopné útočiť raketami dlhého doletu.

Znepokojujúca expanzia

Profesor John Blaxland zaoberajúci sa medzinárodnou bezpečnosťou a spravodajstvom si myslí, že vojenská expanzia Číny je „hlboko znepokojujúca“.

„Ak sa pozriete na kapacitu, tak exponenciálne rastie,“ dodal profesor a ozrejmil, že Čína prechádza z námornej flotily určenej na obranu pobrežia na námornú flotilu schopnú pôsobiť celosvetovo.

Táto nová flotila má za úlohu presadiť vplyv Číny nielen v Juhočínskom mori, ale aj naprieč Tichým oceánom.

Priaznivé prognózy

Z modelu amerického think-tanku vyplynulo, že čínska Ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) bude regiónu do roku 2031 dominovať prostredníctvom širokého spektra smrtiacich vojnových lodí a ponoriek.

Podľa Centra pre strategické a rozpočtové hodnotenie bude mať PLA za menej než desať rokov dosť zdrojov na to, aby disponovala piatimi lietadlovými loďami a viac ako 60 krížnikmi a torpédoborcami, ako aj novou flotilou ponoriek.

Pri modelovaní tím národných expertov nasimuloval čínsky obranný rozpočet o veľkosti 300 miliárd dolárov, aby predpovedal, aké kroky Peking v budúcnosti podnikne.

Zo záverov vyplynulo, že Čína sa stane celosvetovou vojenskou hrozbou s dostatočným množstvom zdrojov na to, aby rozšírila svoje námorné a vzdušné flotily.

Susedia nemusia panikáriť

Hovorca austrálskeho ministra obrany Richarda Marlesa odkázal austrálske vydanie denníka The Guardian na ministrov prejav, v ktorom tvrdil, že vojenské sily Číny sú „v súčasnosti najväčšími a najambicióznejšími silami, aké sme mohli u akejkoľvek krajiny od skončenia druhej svetovej vojny pozorovať“.

Susedia Číny by však nemali túto hrozbu brať ako dôvod na to, aby sami pristúpili k vylepšovaniu svojich flotíl.

„Neistota je tým, čo poháňa preteky v zbrojení“, tvrdí Marles.

Ďalšie dôležité správy

Si Ťin-pching, Vladimir Putin
Neprehliadnite

Čína prehlbuje svoju závislosť od ruských energií a pomáha Moskve prežiť