Ošarpaná budova v strede nemocničného areálu. Na prvý pohľad by nikto nepovedal, že ide o kliniku, ktorá sa stala súčasťou zahraničnej turistiky za plastickými operáciami.

V štátnej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach (UNLP) vlani operovali na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie niekoľko desiatok samoplatiacich pacientov spoza hraníc. Celkovo cudzincov, ktorí sem prišli na zákrok bolo 137, z toho väčšina zo Spojeného kráľovstva.

Angličanky láka na výlety za plastikami do Košíc web newlookholiday.co.uk. Priamo na ňom sa neuvádza, v ktorom zariadení sú pacientky operované. TREND sa však spojil s jednou anglickou klientkou agentúry, ktorá bola vlani v Košiciach. Jej meno redakcia kvôli ochrane zdroja neuvádza. Potvrdila, že zákrok sa uskutočnil v štátnej univerzitke. Opísala tiež okolnosti, ktoré vyvolávali podozrenia, či si niekto na štátnej klinike nerobí biznis.

Za operáciu neplatila v pokladni nemocnice, ako to býva zvykom, ale počas lekárskej konzultácie. Prítomný bol aj sprievodca z agentúry New Look Holiday, ktorý sa o ňu počas pobytu staral. Agentúra pritom nemá žiadnu zmluvu o sprostredkovaní s nemocnicou. Podľa podkladov, ktoré preposlala, bola platba za zákrok omnoho vyššia, ako je v oficiálnom cenníku nemocnice.

Ponúkli 12 termínov v štátnej nemocnici

Aby si redaktorky TRENDU tvrdenia overili, oslovili agentúru a predstierali záujem o plastickú operáciu. Vytvorili si fiktívny e-mail na meno nejestvujúcej Angličanky a objednali si liposukciu brucha a stehien, úpravu prsníkov a ucha. Prešli počiatočnou procedúrou a dopracovali sa až k návrhu dátumov operácie a zmluvy.

V nej bola ako partner uvedená UNLP. V sprievodnom maile agentúra spresnila aj meno lekára, ktorý zákrok vykoná – plastický chirurg košickej štátnej nemocnice Oleg Turkin.

Korekciu ucha napokon v jednom balíku s ďalšími plastickými úpravami agentúra neodporučila. Orientačná cena za ostatné výkony spolu s ubytovaním vyčíslili na 4 823 až 5 263 eur.

Predstieraný nákup plastickej operácie reportérky ukončili pred záväznou objednávkou. Agentúra ich ešte raz urgovala, či si chcú rezervovať konkrétny termín operácie, lebo o februárové je veľký záujem. Celkovo do konca apríla ponúkli 12 dátumov operácií v UNLP.

V prestrojení za Angličanku sme odhalili podozrivý biznis s plastickými operáciami

Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirugie UNLP Košice Zdroj: Ivan Fleischer

„O agentúre New Look Holiday počujem prvýkrát,“ reagoval riaditeľ štátnej nemocnice v Košiciach Milan Maďar, keď sa TREND začal zaujímať o podrobnosti tohto biznisu. Tvrdil, že s ňou nemajú nič spoločné. „Tá agentúra k nám podľa všetkého posiela pacientov, ale nám to môže byť jedno,“ dodal.

„Pán z agentúry rieši financie“

Primár plastickej kliniky košickej štátnej nemocnice Róbert Sabovčík najskôr uviedol, že o agentúre sa dozvedel z otázok TRENDU. Vzápätí priznal, že pri lekárskej konzultácii s Angličankami je prítomný „pán – predpokladám, že to je ten z New Look Holiday –, ktorý potom rieši s daným pacientom financie“.

V oficiálnom cenníku nemocnica napríklad za liposukciu brucha pýta 900 eur. Orientačná cena tohto zákroku, ktorú TRENDU poslala agentúra, bola 2 450 eur. „To naše ceny ale nie sú. To by som chcel mať také v nemocnici,“ reagoval R. Sabovčík.

Vedenie nemocnice tvrdí, že pacientky im platia len cenníkové sadzby. Primár priznal, že poplatky od nich vyberajú na klinike, priamo v ambulancii. Vraj kvôli tomu, aby nemuseli chodiť do pokladne. Dodal, že neskôr tam sami peniaze vložia a vytlačia bloček pre pacienta a nemocnicu.

Lekár O. Turkin reagoval, že on je len chirurg a nevie, ako sa dostávajú klientky agentúry do štátnej nemocnice. Rovnako podľa svojich slov nevedel, že ho agentúra promuje na svojej stránke.

V prestrojení za Angličanku sme odhalili podozrivý biznis s plastickými operáciami

Chirurg Oleg Turkin s pacientkou na fotografii, ktorú zverejnila agentúra New Look Holiday na svojom facebookovom profile. V súčasnosti sa už profil na sociálnej sieti nedá vyhľadať

Agentúra spoluprácu potvrdila

New Look Holiday spoluprácu s nemocnicou potvrdila, hoci s ňou nemá žiadny zmluvný vzťah. „Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie UNLP doteraz nevyžadovala podpísanie zmluvy,“ konštatovala v stanovisku. Podľa agentúry cena za operáciu zahŕňa okrem samotného zákroku aj služby sprostredkovateľa a ďalšie výdavky.

Lekára O. Turkina ešte minulý týždeň propagovala aj na svojom Facebooku. Viseli na ňom fotografie plastického chirurga so spokojnými pacientkami. Tento týždeň v utorok sa už facebooková stránka agentúry nedala nájsť.

Podľa ministerstva zdravotníctva nie je v poriadku, že súkromná agentúra posiela pacientov do štátnej kliniky a nejestvuje na to žiadna zmluva. „Ak sa preukážu pochybenia, sme pripravení vyvodiť zodpovednosť a pristúpiť k príslušným právnym krokom,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Rezort nariadil Úradu pre riadenie podriadených organizácií, aby urobil v košickej nemocnici kontrolu. Riaditeľ zdravotníckeho zariadenia M. Maďar tiež podľa vlastných slov spustil internú kontrolu, ktorá má porovnať chorobopisy platiacich pacientov s pokladničnými dokladmi.

Agentúra New Look Holiday je registrovaná na Britských Panenských ostrovoch, teda v daňovom raji. Napísaná je na cudzinku Genevieve Mangan.

Viac o téme čítajte v titulkovej téme TRENDU v článku Angličanky lietajú za plastikou do Košíc. Zo štátnej kliniky si niekto urobil biznis.