Premiér v úvode obvinil opozíciu zo zneužívania vraždy investigatívneho novinára na politické ciele. „Včera bol označený prvý podozrivý, dnes druhý, zajtra možno tretí. Nespájajte ľudí bez dôkazov s úkladnou vraždou, to je cez čiaru,“ dodal neskôr.

Podobnú výzvu premiér adresoval aj médiám. „To je cez čiaru, bez dôkazov, to už nie je sranda,“ vyhlásil.

Rovnako zopakoval ponuku jeden milión eur pre kohokoľvek, kto poskytne informácie vedúce k odhaleniu páchateľov, pričom boli peniaze demonštratívne vystavené vo zväzkoch na stolíku blízko rečníckeho pultu.

Po odchode premiéra, ministra vnútra a policajného prezidenta vošiel do miestnosti kukláč so samopalom, aby peniaze chránil.

Prestaňte ubližovať, vyzýval Fico novinárov na tlačovke

Zdroj: SITA

Zodpovednosť zatiaľ nevyvodzujú

R. Fico tiež nateraz odmietol vyvodzovať politickú zodpovednosť v prípade tajomníka bezpečnostnej rady Viliama Jasaňa. Tento bývalý poslanec Smeru sa vyskytol v spoločnosti, ktorú od roku 2016 vlastnil dnes odsúdený člen talianskej mafie Pietro Catroppa. Túto spoločnosť podľa denníka Sme monitorovala aj SIS.

Premiér dodal, že V. Jasaň má bezpečnostnú previerku na stupni prísne tajné. Ako tajomník bezpečnostnej rady má tento politik prístup k utajovaným informáciám.

O pôsobení talianskej mafiánskej skupiny ´Ndrangheta na Slovensku sa zdráhal hovoriť aj Tibor Gašpar. Polícia ich vraj zatiaľ preveruje ako „osoby, ktoré prichádzajú do úvahy“.

Asistentku Máriu Troškovú, ktorá s talianskym podnikateľom prepojeným na mafiu Antoninom Vadalom podnikala, chcú podľa vyjadrenia T. Gašpara na Rádiu Expres vypočúvať. R. Fico informácie o jej väzbách na podnikateľa poobede tlačovke označil za „staré a všeobecné“.

Gašpar: Spolupracujeme s Talianskom

Policajný prezident T. Gašpar potvrdil, že Slovensko pracuje na objasnení prípadu spolu s talianskou políciou. Prípad má istý dosah aj do Českej republiky. „Dostali sme priamu ponuku z Europolu, kde sú špecializované tímy na niektoré činnosti. Spolupracujeme aj s Talianskom vzhľadom na informácie, ktoré už boli prezentované v médiách.“

Podľa neho bolo v súvislosti s vraždou J. Kuciaka doposiaľ vypočutých 20 osôb. Tiež vysvetlil, že očakávajú výstupy z analýzy komunikačných prostriedkov – telefónov a počítačov. Polícia skúma aj terabajty obrazových a zvukových dát z kamier v obci, kde prišlo k dvojnásobnej vražde a širšom okolí. Pracovať sa má aj s geodátami.

K priebehu vyšetrovania pozve polícia aj zástupcu Aktualít, zrejme šéfredaktora Petra Bárdyho – v snahe zabezpečiť čo najväčšiu transparentnosť a odvrátiť akékoľvek pochybnosti.

T. Gašpar zároveň vyzval osoby, ktoré sa na vražde podieľali, aby sa ozvali polícii. Sľúbil im nižšiu sadzbu alebo úľavu z trestu. „Je možné, že medzi páchateľmi je niekto, kto si tieto slová uvedomí, zoberie si ich k srdcu, nechal si to uležať v hlave a ak má čo len štipku svedomia, možno sa na políciu dokáže prihlásiť. Budeme žiadať nastaviť prokurátora úľavy a dohody, ktoré umožňuje trestný poriadok.“

Prestaňte ubližovať, vyzýval Fico novinárov na tlačovke

Na Námestí SNP naďalej pribúdajú sviečky na pamiatku zavraždených. Zdroj: SITA

Verzie sú minimálne štyri

Na linku, ktorú zriadili špeciálne pre tento prípad, prišlo zatiaľ 23 hlásení. „Musíme preverovať všetky verzie, pokiaľ ich nebudeme vedieť vylúčiť. Preverujeme aj osoby, ktoré súvisia s osobou priateľky novinára,“ povedal T. Gašpar. R. Fico podotkol, že sa pracuje s minimálne štyrmi až piatimi hypotézami.

„Všetky dohady, ktoré zverejňujete, nám sťažujú konanie. Rozumiem mediálnemu cieľu, ale ako môžeme efektívne zakročovať, ak sú upozorňované osoby, ktoré môžu byť podozrivé?“ vyhlásil T. Gašpar smerom k médiám.

„Nemôžem vám poskytnúť viac informácií. Vyšetrovatelia potrebujú pokoj. Budem chcieť byť garantom, aby sme prinášali transparentný priebeh vyšetrovania,“ dodal policajný prezident na záver.

Petícia za odvolanie Gašpara a Kaliňáka

Po skončení tlačovej konferencie sa premiér R. Fico stretol so šéfredaktormi viacerých médií na Slovensku. Následne mal tlačovku aj poslanec Miroslav Beblavý. Povedal na nej, že od generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára očakáva , že osobne dohliadne na to, aby bola dvojnásobná vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice dôkladne vyšetrená.

„Dnes už vieme, že blízki spolupracovníci premiéra Roberta Fica preukázateľne udržiavali kontakty s talianskou mafiou. Hovoríme o pani Troškovej a pánovi Jasaňovi. Vyzývam premiéra Fica, aby týchto ľudí odvolal a postavil sa k situácii čelom,“ uviedol M. Beblavý.

Podľa zákona a vážnosti prípadu by mal podľa poslanca zasiahnuť Jaromír Čižnár, ktorý by mohol navyše verejnosť pravidelne o vyšetrovaní informovať. „Pán Čižnár je zatiaľ jediným z tejto partie, ktorý nie je namočený v nejakých korupčných kauzách. Preto od neho očakávam, že zakročí a dohliadne na riadny priebeh vyšetrovania,“ povedal M. Beblavý. Pripomenul, že nechce konať s horúcou hlavou, avšak vládni politici by si podľa neho mali uvedomiť, ako nízka je v súčasnosti dôvera občanov v silové zložky Slovenskej republiky.

Predstavitelia opozičných strán OĽaNO a SaS spúšťajú petíciu Odstupte.sk za odchod ministra vnútra R. Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcií. Podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča sú obaja zodpovední, že polícia nepomohla zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi.

„Na jednej strane sú Kaliňák a Gašpar zodpovední za to, ako bezpečne sa ľudia na Slovensku cítia. Namiesto toho, aby si robili svoju prácu, aby sledovali podvody a odhaľovali zločincov aj vo svojich radoch, vždy sa snažia zosmiešňovať tých, ktorí prišli s odhaleniami,“ povedal I. Matovič s tým, že R. Kaliňák si zo zastrašovania J. Kuciaka podnikateľom Mariánom Kočnerom robil posmech a bral to na ľahkú váhu.

Kesťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzvalo medzičasom R. Fica a R. Kaliňáka, aby okamžite odstúpili zo svojich funkcií. „V súvislosti s brutálnym zločinom, ktorý sa stal na Slovensku a pri ktorom boli chladnokrvne popravení dvaja mladí ľudia, existuje dostatočné množstvo dôvodov na vyvodenie politickej zodpovednosti, ktoré nás oprávňujú k tejto výzve,“ uvádza KDH vo svojom stanovisku.

Kresťanskí demokrati dodávajú, že už v tomto štádiu poznania skutočností týkajúcich sa brutálneho činu úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je vyvodenie politickej zodpovednosti u týchto dvoch osôb „absolútne nevyhnutné.“