Aktualizované v celom rozsahu

Výbuch plynu v prešovskej bytovke si doteraz vyžiadal päť obetí a viac ako 40 zranených, no čísla ešte nie sú definitívne. „Väčšina utrpela ľahké poranenia,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Najmenej šesť pacientov podľa jej slov previezli do nemocnice v Prešove. „Je medzi nimi aj dieťa. Všetci transportovaní pacienti boli pri vedomí a v stabilizovanom stave. Utrpeli zranenia úrazového charakteru,“ priblížila A. Krčová.

„Obrovským problémom je skolabované schodisko v celom paneláku. Hasiči nemajú inú cestu, iba zvonku sa dostať do bytov, a preto, žiaľ, dnes nemôže nikto z nás v túto hodinu a chvíľu povedať konečné číslo tých, ktorí mohli prísť o život pri tejto veľkej tragédii,“ povedal na mieste výbuchu Peter Pellegrini.

Podľa jeho slov ide o jedno z najväčších nešťastí takéhoto typu za posledné desaťročia. Deklaroval, že vláda pomôže mestu Prešov a dotknutým ľuďom. Svoje domovy museli opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov.

V prešovskom paneláku vybuchol plyn. Polícia začala trestné stíhanie

Zdroj: TASR

Keďže výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nebol možný vstup do budovy zvnútra. „Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na šieste poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,“ ozrejmilo prezídium.

Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. Prešovská primátorka Andrea Turčanová vyhlásila od 12.35 h na území mesta mimoriadnu situáciu.

Vojaci a vrtuľníky

Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že na mieste tragédie bolo viac ako 50 kusov záchrannej a hasičskej a záchrannej techniky, v akcii bolo aj viac ako sto policajtov. Ako priblížila, išlo o ťažký a komplikovaný zásah. Podľa jej slov bolo hasičom znemožnené dostať sa k jednotlivým bytom pre zrútenie schodiska. Problémy mali aj s vysúvaním plošiny.

Na mieste výbuchu bytového domu v Prešove pomáhali aj príslušníci 2. mechanizovanej brigády v Prešove. Ozbrojené sily SR vyčlenili na zásah aj šesť vrtuľníkov UH-60M Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej a záchrannej a pátracej služby z Vrtuľníkového krídla Prešov, informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

„K dispozícii je tiež ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Pripravené sú aj lôžka vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku. Všetky ďalšie požiadavky záchranných zložiek sú operatívne a promptne riešené,“ povedala D. Capáková.

V prešovskom paneláku vybuchol plyn. Polícia začala trestné stíhanie

Zdroj: TASR

Trestné stíhanie

Niekoľko ohnísk v zasiahnutom objekte sa už hasičom podľa Prezídia Hasičského a záchranného zboru podarilo dostať pod kontrolu, ostatné stále lokalizujú. „K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších štyroch podlažiach. Hasebné práce pokračujú z exteriéru z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú,“ napísali hasiči na sociálnej sieti.

Polícia začala v súvislosti s výbuchom trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik.

„Išlo o rozsiahly výbuch, ktorý poškodil celý panelák, okolité domy i autá. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Zasiahnutý panelák je neobývateľný, ľudia boli evakuovaní. Prípad vyšetruje krajský vyšetrovateľ, ktorý v prípade začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Počet ľudí, ktorých táto udalosť ovplyvnila, zasiahla či sa ich priamo dotkla, zatiaľ nie je presne známy,“ uviedol I. Pavlik.