Ručné prerátanie hlasov, odovzdaných vo vlaňajších prezidentských voľbách v najväčšom okrese amerického štátu Arizona, potvrdilo víťazstvo demokrata Joea Bidena nad republikánom Donaldom Trumpom.

Náskok 45-tisíc hlasov

Vyplýva to z výsledkov ostro sledovaného prepočítania hlasov v arizonskom okrese Maricopa, ktoré financovala Republikánska strana. Ešte pred oficiálnym zverejnením výsledkov o nich v piatok informovala agentúra AFP.

Na základe previerky odovzdaných hlasov sa zistilo, že súčasný šéf Bieleho domu Biden v Maricope zvíťazil s náskokom zhruba 45-tisíc hlasov, čo je o niečo viac, než uvádzali pôvodné oficiálne výsledky.

„Tento výsledok odráža vôľu voličov. Toto (prerátanie hlasov) by malo znamenať koniec príbehu (o sfalšovaní volieb). Všetko ostatné je len krik," vyhlásil republikánsky predseda tzv. dozornej rady okresu Maricopa Jack Sellers.

WA 15 archív Dallas - Na archívnej snímke z 11. júla 2021 americký exprezident Donald Trump vystupuje na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Dallase. Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok 30. júla 2021 nariadilo Federálnej daňovej správe (IRS), aby daňové priznania bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa odovzdala výboru Snemovne reprezentantov pre finančnú legislatívu. FOTO TASR/AP 

 
FILE - In this July 11, 2021, file photo former president Donald Trump speaks at the C
Neprehliadnite

Trump: Afganistan je historická porážka, dajte Bidena už preč

Trumpovi stúpenci vyjadrujú pochybnosti

Podľa agentúry AFP však výsledok previerky zrejme neodradí Trumpa, zvažujúceho opätovnú kandidatúru v prezidentských voľbách 2024, od ďalších útokov na americký volebný systém.

Výsledky ručného prerátania hlasov sa Trumpovi stúpenci pravdepodobne pokúsia spochybňovať aj s ohľadom na to, že ho vykonala spoločnosť Cyber Ninjas, ktorá má v tejto oblasti len malé skúsenosti. Niektorí republikáni i demokrati tiež vyjadrili pochybnosti na margo metodiky použitej pri audite.

Ručné prerátanie potvrdilo výsledky predchádzajúcich dvoch auditov volieb v Maricope, ktoré taktiež nezistili nijaké nezrovnalosti. Trump sa krátko pred zverejnením výsledkov najnovšieho auditu vyjadril, že na závery „veľavážených audítorov" z Arizony čakajú celé Spojené štáty.

Donald Trump, Joe Biden
Neprehliadnite

J. Biden natlačí do ekonomiky ešte viac peňazí ako D. Trump. Koniec obchodných vojen je otázny

Arizona má kľúčový význam v kampani Trumpa a jeho spojencov, ktorý sa snažia spochybniť výsledky prezidentských volieb z roku 2020 na základe nepodložených tvrdení o rozsiahlych podvodoch. Podobné prerátavanie odovzdaných hlasov iniciovali republikáni aj vo Wisconsine, Pensylvánii a ďalších štátoch USA.