Desaťtisíce ľudí protestovali v sobotu v mestách na ruskom Ďalekom východe proti zatknutiu gubernátora Chabarovského kraja Sergeja Furgala, obvineného z objednania vrážd podnikateľov. Okrem toho žiadali aj odstúpenie ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedla agentúra DPA. Protest v samotnom Chabarovsku, kde žije vyše 600-tisíc  ľudí, označili miestne médiá za najväčší za uplynulé roky. Podľa polície sa na ňom zúčastnilo okolo 12-tisíc ľudí, médiá odhadli počet účastníkov na vyše 30-tisíc.

Demonštranti kričali slogany ako „Sloboda", „Priveďte Furgala späť", „Moskva, odíď" či „Putin je zlodej". Niektorí držali transparenty s nápisom „Sme Sergej Furgal". Organizátori začali zbierať podpisy pod petíciu za prepustenie obľúbeného gubernátora a kritizovali vplyv mocenského aparátu v Moskve v regióne, ležiacom neďaleko hraníc s Čínou.

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Zrod večného prezidenta v ohni pandémie: Potemkinovské ústavné referendum v Rusku

Protesty boli pokojné a polícia nikoho nezadržala, hoci demonštrácie sú v súčasnosti v Rusku z dôvodu koronavírusovej pandémie zakázané. Furgalova hovorkyňa Nadežda Tomčenková sa protestujúcim poďakovala na Instagrame za podporu. Chabarovský kraj podľa nej málokedy zažil takúto jednotnosť a verí, že demonštranti budú vypočutí.

Chabarovským gubernátorom sa Sergej  Furgal stal po voľbách v roku 2018, v ktorých porazil kandidáta prokremeľskej strany Jednotné Rusko. Dovtedy bol poslancom Štátnej dumy za nacionalistickú Liberálnodemokratickú stranu Ruska (LDPR). S. Furgala vzali do vyšetrovacej väzby v piatok. Vyšetrovatelia ho obviňujú z objedania vraždy dvoch podnikateľov pred 15 rokmi, v treťom prípade zostalo pri pokuse o vraždu. Gubernátor všetky obvinenia odmieta.