Aktualizované 22. 11. 2011 o 19:53 o reakciu strany SaS

Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) príde o svoje kreslo. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) predloží návrh na jeho uvoľnenie z poverenia výkonu funkcie. Zo svojho postu odíde pre kauzu odpočúvania novinárov denníka Pravda a riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom (VOS).

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepovažuje utorkové rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) ohľadom ministra obrany Ľubomíra Galka za slušné a korektné. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii šéf liberálov Richard Sulík s tým, že ide o ďalšie pokračovanie útokov na jeho stranu.

Odôvodnil to tým, že predsedníčka vlády sa dnes predpoludním stretla s Galkom a nepožiadala ho o uvoľnenie kresla ministra. Rovnako ho neinformovala o svojom úmysle predložiť prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na jeho uvoľnenie z poverenia výkonu funkcie. O tom nedala vedieť ani samotnému Sulíkovi.

,,Ja som teda čakal, že aspoň pri takej závažnej udalosti ako odvolanie ministra, že mi dá vedieť, no, žiaľ, nestalo sa," poznamenal R. Sulík. Deklaroval zároveň, že jeho strana bude pozorne sledovať, či poverenie riadiť rezort obrany nebude smerovať k jej straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi.

Napriek tomu, že sa premiérka rozhodla siahnuť po krajnom riešení, liberáli sľubujú, že sa tým nezmení ich postoj k štátnemu rozpočtu. ,,My rozpočet podporíme, pokiaľ bude dodržaná dohoda, ktorá bola spísaná predsedami bývalých štyroch koaličných strán," uviedol.

I. Radičová priznala, že rozhodnutie odvolať Ľ. Galka sa jej osobne s ministrom prediskutovať nepodarilo. ,,S troma riaditeľmi tajných služieb sme na neho čakali dve hodiny. Osobne som mu telefonovala, nedvíhal. Ja by som s ním rada konzultovala vzniknutú situáciu," uistila. Na otázku, či sa v tejto situácii neobáva nepodporenia štátneho rozpočtu zo strany SaS, odvetila, že ak je záujmom politikov SR a život občanov, tak vedia, aké dôležité ho je prijať.

O svojom rozhodnutí už informovala I. Radičová prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý je dnes na pracovnej ceste a osobne sa stretnú v stredu pred rokovaním vlády. Termín samotného uvoľnenia Ľ. Galka z poverenia výkonu funkcie zatiaľ nie je jasný. Jasné nie je ani to, kto bude do predčasných marcových parlamentných volieb rezort obrany riadiť a či vôbec ostane pod kuratelou SaS. I. Radičová zdôraznila, že to bude jej rozhodnutie, o ktorom bude včas informovať.

Odpočúvanie novinárov, či už legálne alebo nelegálne, je podľa nej nezlučiteľné s princípmi právneho štátu a demokracie, na ktorých je postavená súčasná vláda. ,,Žiadne odôvodnenie odpočúvania nie je opodstatnené, keďže VOS nemá vyšetrovacie právomoci," upozornila na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že tieto právomoci mala naposledy na území Slovenska ŠtB. ,,Pokiaľ došlo k podozreniu z trestnej činnosti, mali ju riešiť orgány činné v trestnom konaní," pripomenula.

Premiérka odvolá Galka z funkcie

Na margo odpočúvaní, ktoré podpísali sudcovia, podotkla, že v tejto súvislosti už v rámci svojich kompetencií koná ministerstvo spravodlivosti. To prešetrí rozhodnutia sudcov, ktorí odpočúvania legalizovali. "O výsledkoch tohto šetrenia bude verejnosť informovaná," deklarovala I. Radičová.

Podľa nej prišlo k porušeniu zákona tiež pri zverejnení utajovaných skutočností médiami. "Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) koná, lebo je povinnosťou každej osoby podľa zákona odovzdať utajovanú skutočnosť, pokiaľ sa k nej dostane," upozornila premiérka.

Šéfka exekutívy zdôraznila, že základným dôvodom na odchod Ľ. Galka je zlyhanie VOS, ktoré ministrovi obrany priamo podlieha. "Chýba nám elementárna kontrola tajných služieb, a tak si kladiem otázku, prečo tá vôľa po takom spôsobe kontroly nie je. Možno preto, že sú vlády a premiéri, ktorí zneužívali a využívali tajné služby. Spomíname si na obdobie pána Lexu?" pýtala sa.

I. Radičová pripomenula, že v celom prípade koná na jej podnet Úrad boja proti korupcii a zároveň aj Generálna prokuratúra SR a NBÚ. "Novinári porušili vážny zákon. V minulosti sa to zaobišlo s pokutou, aké budú dôsledky dnes, prepáčte, ja nie som vyšetrovací orgán," dodala.

Ministrovi obrany sa dnes nepodarilo dostatočne presvedčiť poslancov brannobezpečnostného výboru NR SR o tom, že odpočúvanie troch novinárov denníka Pravda a šéfa TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) bolo v poriadku. Výbor preto prijal uznesenie, v ktorom sa vyjadril, že nie je spokojný s jeho odpoveďami.

"Stále pretrvávajú vážne podozrenia z porušenia zákona pri odpočúvaní novinárov, a preto je nevyhnutné, aby minister ihneď predložil všetky dokumenty súvisiace s použitím informačno-technických prostriedkov (ITP) od začiatku roku 2011," priblížil závery výboru Robert Kaliňák (Smer-SD).

Jeho členovia sa zároveň dohodli, že pôjdu na poslanecký prieskum na ministerstvo vnútra (MV), kde preskúmajú použite ITP, ktoré si v rezorte vnútra objednalo VOS. Prieskum by sa mal uskutočniť do konca tohto týždňa.

Ľ. Galko dnes ráno nepresvedčil ani členov Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Jeho členovia si pôjdu po bližšie informácie o kauze osobne na VOS v stredu ráno.

Foto na titulke - SITA / Marián Peiger