Približne 2 500 pozitívnych ľudí na ochorenie COVID-19 sa môže pohybovať po Slovensku. Môžu byť prenášačmi vírusu a nie sú identifikovaní, uviedol premiér s tým, že vychádza zo štúdií. „Môžu byť prenášačmi vírusu. Sú bezpríznakoví, nejdú k lekárovi, nejdú na test, a tým pádom sú šíriteľmi vírusu. Musíme byť opatrní.“

Rúška budú musieť ľudia nosiť dovtedy, kým nebude na Slovensku viac dní po sebe nula, hovorí Matovič. Dátumy, kedy by sa mohlo prestať s nosením rúšok, tipovať nechcel. „Uvedomujem si, že každým dňom bude teplejšie a budeme sa pod tým potiť,“ poznamenal premiér.

Premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič: Štvrtá fáza uvoľňovania ekonomiky by mohla byť 20. mája

I. Matovič tento týždeň komunikoval aj s českým premiérom Andrejom Babišom o otváraní hraníc. „Musíme si dohodnúť spoločnú politiku na hraniciach,“ poznamenal. O tom, či sa hranice budú otvárať, by mali rozhodnúť aj odborníci, epidemiológovia a infektológovia.

Je blízko doba, keď počet nakazených bude v oboch krajinách podobný, hranice potom podľa premiéra strácajú zmysel. „Na Slovensko prišiel tento vírus zo zahraničia, a preto keď sa nám tu darí vírus eliminovať, musíme si to chrániť,“ povedal.

Pri otváraní škôl je I. Matovič opatrný. Treba si podľa neho nachystať všetky technické otázky pre otvorenie škôl. „Nechceme, aby sa z našich detí robili pokusní králici,“ poznamenal. V pondelok (11. 5.) by mal o tom diskutovať s odborníkmi.

Predseda vlády tiež povedal, že sa snažia, aby podmienky v povinnej karanténe boli pre všetkých čo najlepšie. Momentálne má štát k dispozícii na karanténu 10-tisíc miest, doteraz využil 4 000. Ľudia by si podľa neho sami mali zhodnotiť, či je 13-eurový poplatok za karanténnu adekvátny, alebo nie je.