Maďarský premiér Viktor Orbán označil navrhovanú globálnu minimálnu daň pre nadnárodné spoločnosti za ,,absurdnú". Zároveň dodal, že maďarská vláda bude musieť pristúpiť k rezervnému plánu, ak by takáto daň prešla.

Reagoval tak na dohodu ministrov financií štátov G7 zo soboty 5. júna o globálnej minimálnej firemnej dani na úrovni 15 percent. Ich dohoda by mala tvoriť základ pre dohodu na globálnej úrovni.

Rishi Sunak - britský minister financií
Neprehliadnite

Británia chce, aby sa globálna minimálna daň nevzťahovala na finančné služby

Orbán uviedol, že maďarská vláda s takýmto krokom nesúhlasí, pretože ide proti jej úsiliu prilákať do krajiny zahraničné investície. Firemná daň v Maďarsku dosahuje 9 percent a patrí k najnižším v Európskej únii. Aj vďaka nej Maďarsko prilákalo viacero veľkých investícií do automobilového sektora, ale aj ďalších odvetví.

Britský minister financií Rishi Sunak  a kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová pred summitom ministrov financií skupiny G7, 4. júna 2021 v Londýne.
Neprehliadnite

Krajiny skupiny G7 sa dohodli na dani zo zisku globálnych firiem typu Facebook či Google

,,Považujem za absurdné, aby akákoľvek svetová organizácia mala právo určovať Maďarsku, aké dane smie uplatňovať a aké nie," citovala Orbána agentúra Reuters.

Zároveň dodal, že ak plán globálnej minimálnej dane pre firmy prejde, Maďarsko bude musieť pristúpiť k rezervnému plánu. Ten by mal zabezpečiť, aby spoločnosti, ktorých sa daň bude týkať, neplatili v Maďarsku celkovo vyššie dane, keďže takýto vývoj by mohol viesť k rušeniu pracovných miest.