Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) očakáva výsledky kontroly pridelenia dotácie pre firmu Rimanec, s.r.o. štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Milana Kyseľa. Z kontroly plánuje vyvodiť dôsledky. Heger to uviedol vo štvrtok na sociálnej sieti.

Vyvodenie zodpovednosti

,,Každá dotácia musí byť spravodlivá a transparentná. Preto aj vo veci štátnej dotácie pre spoločnosť Rimanec, s.r.o. komunikujem s ministrom (pôdohospodárstva) Samuelom Vlčanom (nominant OĽANO). V blízkej dobe očakávam výsledky dôslednej kontroly pridelenia dotácie, ako aj podmienky jej vyhlásenia. Ak sa potvrdí čo i len jedno pochybenie, tak vyvodíme dôsledky, lebo politická kultúra pre túto vládu nie je prázdne heslo," spresnil.

Na snímke zľava riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár počas tlačovej konferencie na tému Rastúce ceny kŕmnych zmesí, energií, pohonných látok, ceny práce, protipandemické opatrenia a ďalšie náklady enormne zasahujú chovateľov a spracovateľov hydiny. V Bratislave 28. septembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Hydinári majú hlavu v smútku. Sektor chovu hydiny nedostane žiadnu podporu z EÚ

Poznamenal, že štátna dotácia pre spoločnosť Rimanec, ktorú zakladal Kyseľ a dodnes v nej pôsobia jeho rodinní príslušníci, ,,ho znepokojila". ,,Rezort pôdohospodárstva totiž za bývalých vlád zosobňoval korupciu, kradnutie či zneužívanie moci a funkcií pre osobný prospech úzkej skupiny ľudí. Bola to éra ´našich ľudí´, a preto prvoradým cieľom mojej vlády je vypudiť tieto praktiky z verejného života," podčiarkol.

Podpora farmárov

,,Za posledné dva roky sa nám podarilo trend predchádzajúcich vlád zvrátiť. Očistili sme samotný rezort aj Pôdohospodársku platobnú agentúru, o čom svedčí opätovné udelenie akreditácie. Vďaka tomu sa opäť stala dôveryhodným partnerom pre európske inštitúcie a Slovensko tak môže naďalej samostatne rozhodovať o podpore našich farmárov," dodal premiér.

Aj vinohradníci
čerpajú dotácie z eurofondov
cez PPA.
Neprehliadnite

Pôdohospodárska platobná agentúra už vyplatila na zelenú naftu takmer 26 miliónov eur

Odbor komunikácie MPRV v reakcii na vyjadrenia mimoparlamentného Hlasu-SD 28. decembra uviedol, že Vlčan dal preveriť, či podporu firme Rimanec vyplatili v zmysle stanovených podmienok.

Zvýhodnené subjekty

Hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková v súvislosti s podporou na ošípané, o ktorej strana informovala v utorok (28. december), v stredu (29. december) uviedla, že MPRV podporilo z dvoch miliónov eur pre chovateľov ošípaných len 4 percentá fariem, a to najmä veľkochovy a subjekty blízke hnutiu OĽANO.

ošípané na farme v Harheime
Neprehliadnite

Prípad najdrahších ošípaných na Slovensku má pachuť politického lobingu, opozícia kladie otázky

MPRV podľa nej zavádza verejnosť pri obrane svojich politických funkcionárov. Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných cielene zvýhodnilo nielen subjekty blízke OĽANO, ale aj zahraničné veľkochovy.