Premiér Igor Matovič (OĽANO) očakáva, že každá politická strana, koaličná aj opozičná, príde so svojím návrhom výberu z reformného „menu". Reagoval tak na to, že koaličné hnutie Sme rodina v piatok predstavilo svoj návrh plánu obnovy. Predseda vlády to hodnotí pozitívne, hovorí, že predstáv bude mnoho, ale vo finále z toho musí vzísť približne päť - šesť reforiem. „Predstáv sto, možno stovky, za desiatky až stovky miliárd eur, ale na konci máme 6 miliárd eur a nejakých päť - šesť reforiem vo finále, teda ja očakávam, že z toho vzíde," priblížil v piatok premiér. Osobne sa mu páči táto aktivita hnutia Sme rodina. „Takto by to malo prebiehať, lebo toto je verejná diskusia o veľmi vážnej veci," podotkol.

Jozef Čentéš
Neprehliadnite

Matovič uvíta viac kandidátov na šéfa GP, v prípade Čentéša má pocit kartelovej dohody

Dokument Moderné a úspešné Slovensko, ktoré je akýmsi „reformným menu", je podľa neho o tom, že minister financií Eduard Heger (OĽANO) dal dokopy analytikov, ktorí spísali „bolesti" Slovenska, ktoré sa dlhé roky neriešili. Ide podľa neho o veľmi dobrý podklad pre diskusiu o pláne obnovy.

Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár v piatok uviedol, že predloží koalícii vlastný návrh plánu obnovy, ktorý zahŕňa zelené investície a reformy spolu za 5,8 miliardy eur. Jednou z hlavných reforiem má byť daňovo-odvodová reforma. Matovič však v tejto súvislosti naznačil, že prostriedky pravdepodobne na túto oblasť nebudú môcť smerovať. „Podľa predbežného postoja Európskej komisie (EK) nehrozí, že by nám preplatili nejaké náklady na daňovo-odvodovú reformu," upozornil. V rámci investícií chce hnutie napríklad obnoviť 8 plus 1 moderných nemocníc, 600 škôl, modernizovať železnice, postaviť tri nové univerzitné centrá, ale aj nové moderné zariadenia sociálnych služieb. Prostriedky by chceli smerovať aj do obnovy 30- tisíc rodinných domov.