„Môžem potvrdiť, že o týždeň v stredu po vláde bude veľké rokovanie za účasti všetkých relevantných hráčov, vrátane finančnej skupiny Penty,“ povedal predseda vlády. Na tomto stretnutí podľa jeho slov budú diskutovať, ako zabezpečiť hlavnému mestu moderné zdravotnícke zariadenie.

V súčasnosti sa preto P. Pellegrini nechce vyjadrovať k prípadnej kúpe zariadenia v Boroch. „Dnes vám nepoviem, že toto je náš plán B alebo C. Počkajme si na rokovania, a potom vás budem veľmi podrobne informovať, či takáto varianta niekedy prichádzala do úvahy, alebo nie,“ povedal premiér.

Na novinársku otázku, či teda nevylučuje medializované informácie, dodal, že urobí všetko preto, čo dovoľuje zákon, zdravý rozum a finančné možnosti štátu, aby Bratislava mala čo najskôr špičkovú národnú univerzitnú nemocnicu.

TRENDU potvrdili od seba tri nezávislé zdroje, že na Úrade vlády sa už nejaký čas diskutuje o tom, že by odkúpili nemocnicu Penty. Tá sa v utorok vyjadrila, že žiadnu ponuku od štátu nedostali. Zároveň potvrdili, že za posledné mesiace absolvovali niekoľko stretnutí s premiérom aj ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Štát by z kúpy hotovej nemocnice mohol profitovať hlavne z časového hľadiska. Už dnes je jasné, že súkromná nemocnica bude stáť skôr ako plánované Rázsochy. Či by sa to oplatilo aj finančne, by záviselo od dohodnutej ceny. Celkové odhadované investície Penty do zariadenia v Boroch sú 210 až 220 miliónov eur.

Jej predaj by mohol skupine vyhovovať, ak by boli náklady na prevádzku hlavným rizikom tohto podnikania. Hlavne kvôli mzdovým nákladom, keďže Penta sa snaží k sebe pritiahnuť lekárov a sestry z iných zdravotníckych zariadení tým, že im núka vyššie platy.

Otázkou je, či by takýto scenár vyhovoval aj pacientom. Respektíve, či by kapacity súkromnej nemocnice postačovali. V novej univerzitnej nemocnici na Rázsochách sa totiž plánovalo vybudovať 653 lôžok s možnosťou dobudovania ďalších 500. V Boroch sa počíta len so 400 posteľami.

Poznámka: TREND je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí Pente.