Hlavné slovo pri tvorbe pandemických opatrení má minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Premiér Eduard Heger (OĽANO) mu podľa vlastných slov kryje chrbát. Uviedol to v rozhovore pre TASR.

Permanentný krízový štáb

,,Ak si myslíte, že sa pandémii nevenujem, ste na veľkom omyle," tvrdí premiér. Riadenie pandémie pod seba vziať nechce, pretože minister zdravotníctva má okolo seba odborný aparát a celý rezort. ,,Môžete vidieť, že mám pandémiu pod patronátom. Máme však aj iné ministerstvá a iné reformy, ktorým sa treba venovať a asi nechceme, aby sa premiér venoval iba jednej veci," skonštatoval Heger.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prekvapila vtipným videom.
Neprehliadnite

Z. Čaputová: Vyhnime sa „poddanskému zmýšľaniu“. Demokracia stojí na prirodzenej autorite

Hovorí, že hneď po svojom nástupe vytvoril schému krízového riadenia, akýsi permanentný krízový štáb. Je tam napríklad zahrnuté ministerstvo vnútra, spravodlivosti, hospodárstva, zdravotníctva či človek z úradu vlády.

Spolupráca ministerstiev

Taktiež tam sú rôzne úrovne z hľadiska komunikácie a krízového riadenia. Všetko to zastrešuje rezort vnútra. ,,Štát má sekcie krízového riadenia, len možno o nich ľudia nevedia. Tieto prvky fungujú a komunikujú," povedal predseda vlády.

Podnikatelia v oblasti cestovného ruchu z Vysokých Tatier i priľahlého regiónu vyjadrili vo štvrtok v Starom Smokovci pred vládnou vilou Kamzík nesúhlas s aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Podľa nich sú ich prevádzky obmedzené neférovo a nelogicky a vláda svojimi obmedzeniami pochováva cestovný ruch, ktorý je v lokalite pilierom hospodárstva a zamestnanosti. Na snímke sprava  Martin Novotný, predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, Lucia Blašková, výkonná riaditeľ
Neprehliadnite

Viac ako polovica podnikateľov tvrdí, že vláda boj s pandémiou nezvláda, chýba im pomoc štátu

,,Najdôležitejší hráč" v celej schéme je podľa Hegera minister Lengvarský, ktorý spolupracuje s ostatnými rezortmi. Zákony, ktoré sa ocitli na vláde, napríklad zákon o hospodárskej mobilizácii, predkladal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ale ,,s výrazným príspevkom" rezortu zdravotníctva. Pandemický zákon zase vznikal v spolupráci ministerstiev zdravotníctva a spravodlivosti, priblížil Heger.