Bilaterálne projekty a spolupráca v európskych otázkach boli hlavnými témami pondelňajšej schôdzky predsedu slovenskej vlády Eduarda Hegera s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Dvojica sa stretla v rezidencii francúzskeho veľvyslanectva v Budapešti.

Heger a Macron pricestovali do maďarského hlavného mesta na summit premiérov Vyšehradskej štvorky (V4), ktorý zvolal - v rámci aktuálneho maďarského predsedníctva v tomto zoskupení - predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Spoločné témy

Silnou témou nadchádzajúceho francúzskeho predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sa začne 1. januára 2022, je spolupráca a investície súvisiace s postpandemickou dobou, povedal v Budapešti po schôdzke s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom predseda vlády SR Eduard Heger.

„Má v tom našu plnú podporu – je to téma, ktorú razím aj ja na domácej i európskej pôde," zdôraznil slovenský premiér.

Využitie atómovej energie

Heger a Macron, ktorí sa stretli v rezidencii francúzskeho veľvyslanectva v Budapešti, sa zhodli na spojenectve v otázke využitia atómovej energie ako bezuhlíkového zdroja na výrobu elektriny.

WA 31 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počúva počas návštevy rozostavanej olympijskej dediny v rámci prehliadky miest, v ktorých sa budú konať letné olympijské a paralympijske hry v roku 2024 v Paríži vo štvrtok 14. októbra 2021. FOTO TASR/AP

 
French President Emmanuel Macron, wearing a working helmet, listens to workers as he visits the building site of the Olympic Village as part of a visit to construction sites dedicated to Paris 2024 Olympic and Paralympic Games, in Paris subur
Neprehliadnite

Macron po desaťročiach postaví jadrové elektrárne, v nich vidí cestu k uhlíkovej neutralite

 Hovorili aj o praní špinavých peňazí, ktoré je veľkým problémom Slovenska i ďalších krajín a o ktorom budú diskutovať aj v rámci večerných rokovaní premiérov Vyšehradskej štvorky.

Diskutovali o ochrane novinárov

Slovenský premiér s francúzskym prezidentom otvorili aj tému ochrany novinárov. Podľa Hegera je pre novinárov dôležitý „pocit istoty robiť poctivú objektívnu žurnalistiku a zároveň nebyť vystavovaný absolútne žiadnemu ohrozeniu – a už vonkoncom nie ohrozeniu života".

Heger dodal, že s tým majú skúsenosti aj Francúzi a že sa s Macronom dohodli, ako túto tému otvoriť aj za európskym stolom.

Macron bude rokovať s Orbánom

Macron má v rámci svojej návštevy na programe aj rokovanie s prezidentom Jánosom Áderom i s Orbánom.

„Viktor Orbán je politickým protivníkom, ale európskym partnerom," povedal francúzsky prezident minulý týždeň v Paríži na tlačovej konferencii, na ktorej prezentoval priority predsedníctva svojej krajiny v EÚ.

Užitočné kompromisy

Macron vtedy vyzdvihol význam dosahovania „užitočných kompromisov", pritom však spomenul aj výrazné názorové rozdiely v oblasti princípov právneho štátu medzi Francúzskom a Maďarskom.

Francúzsky prezident sa pondelok podvečer pripojí k schôdzke premiérov vyšehradského zoskupenia - Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska , aby spoločne prerokovali aktuálne otázky európskej politiky a priority nadchádzajúceho francúzskeho predsedníctva v Rade Európskej únie.

Schôdzka prezidentov V4
Neprehliadnite

Prezidenti krajín V4 dnes rokovali na summite o očkovaní aj o konflikte s Bieloruskom