Premiér E. Heger zvolal rokovanie bezpečnostnej rady

V poslednej dobe boli zadržaní viacerých členovia bezpečnostných zložiek, naposledy sa tak udialo v pondelok (13. septembra). Ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) situácia v polícii neprekvapuje, pretože už dlhšie poukazovali na podozrenia, ktoré treba prešetriť. 

Myslí si, že by sa vláda mala zamyslieť, ako nastaví systém bŕzd a protiváh, a to tak, aby sa nikde za žiadnych okolností nemohli manipulovať trestné konania. Ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi sa nepáči realita v rámci Policajného zboru ako aj v prokuratúre.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Premiér zvolal bezpečnostnú radu. Chce predstaviť plán na riešenie situácie v polícii

Školy majú problém zohnať učiteľov

Slovenské školy uverejnili na portáli Edujobs.sk počas leta viac než 2-tisíc pracovných ponúk, väčšinou hľadali pedagogických pracovníkov. Ľudí však viac zaujímali nepedagogické profesie, na takéto ponuky reagoval dvojnásobný počet záujemcov než na tie učiteľské. 

Oproti vlaňajšku ponuka pedagogických inzerátov poklesla o 320. Naopak, počet inzerátov na učiteľov na prvom stupni základnej školy bol medziročne vyšší o 65 ponúk.

Klesá i počet uchádzačov. Na jednu pedagogickú pozíciu zareaguje aktuálne v priemere len šesť záujemcov. Vlani to bolo 8,6. 

Na snímke triedne učiteľky prvého ročníka ZŠ
Neprehliadnite

Školy majú väčší problém zohnať učiteľov než pred pandémiou

Kontroly na hraniciach budú náhodné

Režim na hraniciach sa od pondelka 20. septembra uvoľňuje. Vláda vo štvrtok schválila prechod do zelenej fázy, teda I. stupňa alert systému, čo znamená monitorovanie hraníc a náhodné kontroly, ktoré budú policajti vykonávať v rámci bežného výkonu služby. 

Minister vnútra Roman Mikulec má určiť stav, rozsah a spôsob výkonu kontrol týkajúcich sa karanténnych povinností osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky.

Kontroly na hraniciach
Neprehliadnite

Režim na hraniciach sa od pondelka uvoľňuje, kontroly budú náhodné

Odstúpiť už nemá M. Kolíková, ale E. Heger

Peter Pellegrini stiahol návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii. Tvrdí, že vzhľadom na závažnú situáciu v bezpečnostných zložkách je zbytočné odvolávať jedného člena vlády. Vyzval na demisiu premiéra Eduarda Hegera .

P. Pellegrini tvrdí, že premiér mal informácie o závažnosti situácie v silových zložkách a o podozreniach z marenia vyšetrovaní, preto zvolal aj stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS), no následne nekonal a manipulovanie pokračovalo.

Návrh chce bezprostredne po vyzbieraní potrebných 30 podpisov poslancov podať do NR SR.

Peter Pellegrini
Neprehliadnite

Pellegrini stiahol návrh na odvolanie Kolíkovej, na demisiu vyzval Hegera

Historicky prvýkrát vo WHO

Od mája 2022 bude mať Slovensko vo Výkonnej rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) svojho zástupcu - profesora Jozefa Šuvada.

Podľa Stálej misie SR pri OSN v Ženeve je výber J. Šuvadu potvrdením odborných kvalít slovenského kandidáta a zároveň významným úspechom slovenskej diplomacie. Pôjde o historicky prvý trojročný mandát Slovenskej republiky v tomto dôležitom orgáne.

Jozef Šuvada
Neprehliadnite

Slovensko bude mať prvýkrát zastúpenie vo Výkonnej rade WHO