Britská telekomunikačná skupina Vodafone si vybrala juhokórejskú spoločnosť Samsung Electronics ako dodávateľa zariadení pre siete piatej generácie (5G) v Británii. Pre Samsung je to na európskom trhu prelomová dohoda, uviedla agentúra Reuters. Finančné podmienky neboli zverejnené.

Vybavenie Huawei musia odstrániť

Británia už nariadila, že do konca roka 2027 musí byť z jej sietí 5G odstránené vybavenie čínskej firmy Huawei. Krok Británie bol reakciou na kampaň Spojených štátov, ktoré firmu označili za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

[2016-12-26],
Neprehliadnite

Google spolupracuje so spoločnosťou Samsung na platforme nositeľných zariadení

Európskemu trhu s telekomunikačným zariadením dominujú spoločnosti Nokia, Ericsson a Huawei. Samsung sa dostal do hry vlani v septembri, keď nečakane získal zmluvu s americkým gigantom Verizon za šesť miliárd dolárov.

5g,Network,Digital,Hologram,And,Internet,Of,Things,On,City
Neprehliadnite

Segment 5G sietí má rozvojový potenciál porovnateľný s boomom internetu devaťdesiatych rokov

Európski mobilní operátori čoraz častejšie uvažujú o tom, že by ako dodávateľa svojich sietí 5G využili Samsung namiesto Huawei. Predstavitelia španielskej firmy Telefónica a francúzskeho Orange už skôr agentúre Reuters povedali, že s kórejskou firmou rokujú.

Nový prístup k Open RAN

Niekoľko telekomunikačných operátorov sa tiež zaujíma o nový prístup k mobilnej sieťovej architektúre nazývané Open RAN, ktorá umožňuje mobilným operátorom kombinovať zariadenia od rôznych dodávateľov. To môže zvýšiť flexibilitu a znížiť náklady.

Otvorené siete už využívajú firmy, ako je japonská Rakuten či americká Dish Network. Medzi zástancov novej technológie sa ale začínajú radiť aj firmy ako Telefónica a Vodafone.