Mesto Bratislava a bratislavské mestské časti nie sú spokojné s prvými zverejnenými údajmi z tohtoročného sčítania obyvateľov.

Bratislavské samosprávy tvrdia, že im Štatistický úrad (ŠÚ) SR priznal o zhruba 20-tisíc obyvateľov menej, ako evidujú.

Znamenalo by to výpadok miliónov eur. Primátor Bratislavy Matúš Vallo a bratislavskí starostovia preto v utorok spoločne požiadali ŠÚ SR, aby rozdiel hodnoverne vysvetlil. Na základe odpovede zvážia ďalšie kroky.

Bratislava reklamuje sčítanie

„Žiadame, aby ŠÚ zverejnil podrobnú metodiku spracovania údajov za Bratislavu a poskytol bratislavským mestským častiam zoznamy zarátaných i nezarátaných obyvateľov do finálneho čísla počtu obyvateľov s trvalým pobytom," vyhlásil Vallo.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová vypĺňa elektronický formulár  sčítania obyvateľov, domov a bytov 15. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Polícia upozorňuje ľudí na falošných sčítacích asistentov

Primátor i starostovia deklarujú, že v Bratislave na trvalý pobyt žije dlhodobo viac ľudí, ako jej pri tohtoročnom sčítaní priznali. ŠÚ v rámci piatich bratislavských okresov narátal 475 503 obyvateľov hlavného mesta. To však podľa zástupcov bratislavských samospráv je o zhruba 20-tisíc obyvateľov menej.

„V Bratislave žije viac ako 500-tisíc ľudí. Rátame s tým, že hlavné mesto obsluhuje zhruba 600-tisíc ľudí, ktorí tu žijú. Okolo 100-tisíc ľudí hrubým odhadom tu nemá trvalý pobyt," podotkol Vallo.

Na snímke žena vypĺňa formulár počas celoštátneho Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021, ktoré sa uskutočňuje od 15. februára do 31. marca 2021 na webovej stránke www.scitanie.sk. Bratislava, 17. februára 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Sčítalo sa vyše 71 percent, teda približne 4 milióny obyvateľov Slovenska

Masívna kampaň aj kvôli eurofondom

Korektné sčítanie obyvateľov je podľa neho dôležité pre financovanie Bratislavy. V minulosti sa totiž mesto i mestské časti sťažovali, že Bratislavu ukrátili o financie pri sčítaní obyvateľov v roku 2011. V rámci tohtoročného sčítania sa to snažil primátor a starostovia zmeniť aj masívnou kampaňou.

Väčší počet Bratislavčanov podľa Valla uvádzali aj odhady vládnych analytikov, bratislavských samospráv i samotného ŠÚ SR.

„Vieme, že trvalý pobyt ľudí, ktorí žijú v Bratislave, je tesne pod 500-tisíc, ak nie už na tejto hranici. Údaje sú pre bratislavský región dôležité aj pre nárok na využitie eurofondov," poznamenal primátor.

Ján Hrčka, starosta Petržalky, počtom obyvateľov najväčšej bratislavskej mestskej časti, uviedol, že Bratislava a jej mestské časti chcú, aby bolo finálne číslo sčítaných obyvateľov čo najpresnejšie.

20-tisíc ľudí v ľufte

„Pretože od tohto čísla sa na najbližších desať rokov bude odvíjať financovanie. Ak ŠÚ neprizná 15 až 20-tisíc obyvateľov naviac, kde sme presvedčení, že tu sú, bude to pre Bratislavu znamenať menej zhruba päť miliónov eur ročne.

Za desať rokov menej o 50 miliónov eur. To nie je sranda," skonštatoval. Deklaroval, že vedia na rodné číslo preukázať, že konkrétni obyvatelia v Bratislave sú, avšak ŠÚ ich pri spočítavaní neuznal.

Štatistický úrad nekomentuje

Hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder pre TASR uviedla, že v decembri ŠÚ zverejnil údaje o počte obyvateľov do úrovne okresov.

Tieto údaje sú k dispozícii na stránke www.scitanie.sk.

„Štatistický úrad bude údaje o počte obyvateľov v obciach, a teda aj mestských častiach Bratislavy, publikovať v januári 2022. Samozrejme po zverejnení údajov budeme informovať o použitej a medzinárodne platnej metóde sčítania, vysvetľovať a komunikovať s obcami," skonštatovala.

Na snímke skupina ľudí počas zákazu zhromažďovania v uliciach Bratislavy.
Neprehliadnite

Štatistický úrad zverejnil prvé čísla tohtoročného sčítania obyvateľov