Štyria podozriví, ktorí disponovali diplomatickými pasmi, boli vyhostení už 13. apríla, teda v deň pripravovaného útoku. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Haagu zverejnilo holandské ministerstvo obrany fotografie pasov štyroch ruských agentov, ktorí 10. apríla prileteli z Moskvy na amsterdamské medzinárodné letisko Schiphol.

Pasy boli vystavené na mená Jevgenij Serebriakov, Oleg Sotnikov, Alexej Minin a Alexej Morenec. Všetci štyria sa následne stretli s predstaviteľom ruskej ambasády v Holandsku a prenajali si auto, ktorým sa presunuli do blízkosti sídla OPCW v Haagu na „prieskumnú misiu“. Ich vozidlo bolo v okolí sídla OPCW viackrát videné.

Holandské úrady na tlačovej konferencii zverejnili aj fotografie tohto auta, ako aj Wi-Fi antény a technického vybavenia nájdeného v jeho batožinovom priestore. Útok chceli uskutočniť 13. apríla. Holandská tajná služba ich však zadržala a okamžite boli všetci štyria vyhostení z krajiny. Agenti mali pri sebe hotovosť vo výške 20-tisíc eur.

Britský veľvyslanec v Holandsku Peter Wilson na tej istej tlačovej konferencii uviedol, že ruskí hackeri sa pokúsili narušiť aj vyšetrovanie zostrelenia dopravného lietadla malajzijských aerolínií na linke MH17 nad východnou Ukrajinou v lete 2014, z ktorého Holandsko obviňuje Rusko.

„O záujme ruských spravodajských služieb o toto vyšetrovanie vieme a prijali sme príslušné opatrenia. Sme v stave najvyššej pohotovosti,“ povedala holandská ministerka obrany Ank Bijleveldová.

Britský minister obrany Gavin Williamson predtým na tlačovej konferencii v Bruseli označil ruské globálne hackerské útoky za dielo „párijský štátu“. Jeho vyhlásenie prišlo po tom, čo Británia a Austrália označili ruskú vojenskú rozviedku GRU za strojcu vlny globálnych kybernetických útokov.

Britské centrum pre kybernetickú bezpečnosť uviedlo, že za najnovšími štyrmi, ako aj predchádzajúcimi kybernetickými útokmi v Británii stojí práve GRU. Británia ruskú vojenskú rozviedku obviňuje aj z marcového útoku na ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju nervovoparalytickou bojovou látkou novičok.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo obvinenia z globálnych hackerských útokov za nepodložené a vyhlásilo ich za súčasť dezinformačnej kampane namierenej proti Rusku.