Predstavitelia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR sa v stredu stretli na pôde rezortu so zástupcami ľudí žijúcich v prihraničných oblastiach. Témou bol aktuálny režim na hraniciach. Obe strany označili rokovanie za konštruktívne. 

Ministerstvo tvrdí, že novými pravidlami vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) chceli situáciu pendlerom zjednodušiť. „Hneď po prvom očkovaní sa považujú za zaočkované osoby a požívajú všetky výhody zaočkovaného vrátane výnimky z testovania," skonštatovala v stanovisku pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Očkovaným od 9. júla zároveň postačuje zaregistrovať sa v e-hranici raz za pol roka.

Slováci z Rajky a okolitých obcí blokovali slovensko-maďarskú hranicu.
Neprehliadnite

Zatvorené hraničné priechody spôsobili obyvateľom šok a vyvolali demonštračné protesty

Pripomenula, že nezaočkovaní občania Slovenska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt až do 100 kilometrov v prihraničných oblastiach susedného štátu od otvoreného hraničného priechodu, musia od piatku (9. 7.) predložiť negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zároveň spolu s tímom pripravuje detailne materiál, ktorý predloží budúci týždeň na rokovanie koaličnej rady, ktorý bude hovoriť o tom, že niekoľko PCR testov mesačne mimo indikácie bude preplatených," doplnila Eliášová.

Okrem Covid-preukazu Európskej únie alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je zároveň možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku.

Tlačová konferencia pered začiatkom letnej sezóny 2021
Neprehliadnite

Dvojtýždňovej karanténe sa po príchode na Slovensko vyhnú len plne zaočkovaní

Zástupcovia Slovákov žijúcich v prihraničných oblastiach žiadali, aby sa s nimi zaobchádzalo na rovnakom princípe ako s ostatnými občanmi Slovenskej republiky, aby sa ukončila diferenciácia očkovaných a neočkovaných a aby sa otvorili všetky hraničné priechody. „Zároveň sme navrhli účinné riešenia po vzore európskych krajín, ktoré túto spoločenskú otázku dokázali jednoducho technicky vyriešiť," informovala v ich mene Kristína Laššáková.

Pendleri dostali podľa Laššákovej tiež osobný prísľub od štátneho tajomníka MZ SR, že výstup zo stretnutia predloží na rokovaní koaličnej rady budúci týždeň. „Naďalej teda zotrvávame na našich požiadavkách a postojoch a sme otvorení k ďalšej komunikácii.

„Zároveň plánujeme naše postoje vyjadrovať a domáhať sa našich práv prostredníctvom zákonných prostriedkov," dodala.