Európska únia hľadá oblasti „všeobecnej dohody“ o revíziách svojich fiškálnych pravidiel, ktoré by umožnili krajinám zasiahnutých dlhom uniknúť vážnym úsporným opatreniam po tom, čo počas pandémie vynaložili obrovské výdavky, povedal v utorok vysokopostavený úradník.

„Ako vždy, diabol sa ukrýva v detailoch, takže budeme potrebovať nájsť tú správnu rovnováhu, ktorá zaistí cesty k zníženiu dlhu bez toho, aby podkopala ekonomický rast, a ktorá poskytne priestor pre financovanie zelenej a digitálnej transformácie hospodárstva,“ ozrejmil Valdis Dombrovskis, podpredseda Európskej komisie, počas tlačovej konferencie po tom, čo ministri financií túto tému prerokovali, píše Bloomberg.

EÚ v roku 2020 spustila revíziu Paktu rastu a stability, ktorý stanovuje limity deficitu a dlhu pre jej 27 členských krajín. Organizácie vrátane Medzinárodného menového fondu sa vyjadrili, že pravidlá si vyžadujú úpravy s cieľom zabezpečiť lepšiu podporu rastu. Pravidlá boli po prvý raz pozastavené na začiatku pandémie súvisiacej s ochorením Covid-19 a má to tak ostať až do roku 2023. Cieľom je umožniť dodatočné výdavky potrebné na prekonanie krízy.

Statistic: National debt in EU countries in the 4th quarter 2020 in relation to gross domestic product (GDP) | Statista
Find more statistics at Statista

Komisia s členskými štátmi rokuje o návrhu týkajúcom sa uvoľnenia snáh o zníženie úrovní verejného dlhu a o uprednostňovaní niektorých typov verejných investícií. Dombrovskis o týchto nápadoch v pondelok rokoval s novými ministrami financií z Holandska a Nemecka, ktorých vlády v minulosti neprejavovali ochotu zmeniť tieto pravidlá.

Prototype polymer banknotes being shown to members of the public by the Bank of England as part of their public consultation programme before deciding whether to print its next banknotes on polymer, The Grafton Centre, Cambridge, UK.  25/09/2013.  Pictured is a man attempting to tear one of the polymer banknotes.
Neprehliadnite

Zadlžovanie krajín rastie bezprecedentným tempom. Nedodržiavané pravidlá treba zmeniť