Sudcovia Najvyššieho súdu (NS) SR nedostanú odmeny, rozhodol o tom jeho predseda Ján Šikuta. Okrem zložitej celospoločenskej situácie to zdôvodňuje aj pocitom verejnosti, že v minulosti boli odmeny nástrojom vnútornej korupcie a elitárstva, keď sa odmeňovali vyvolení a trestali nepohodlní sudcovia. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Vraciam sa tak k myšlienke, s ktorou som pracoval už ako začínajúci sudca, a teda, ak by som konal inak, išiel by som proti svojmu presvedčeniu. Tento krok je podľa môjho názoru nevyhnutný aj s ohľadom na súčasnú, nielen ekonomicky zložitú, celospoločenskú situáciu," uviedol Šikuta.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Justíciou sa prehnala Víchrica. Zatýkanie sudcov vrhá tieň podozrenia na celú obec

Priznal, že jeho rozhodnutie umocnila aj aktuálna situácia v justícii, keď boli niektorí sudcovia NS SR obvinení zo závažných trestných činov. „Bolo by však chybou, ak by sa neudelenie odmien vnímalo ako trest za týchto kolegov," dodal.

Šikuta verí, že v súdnictve, ako aj na Najvyššom súde je väčšina morálne pevných sudcov s hlbokým etickým ukotvením. „A práve z tohto môjho presvedčenia dúfam v pochopenie tohto rozhodnutia," zdôraznil.