Ministerka Denisa Saková musí vedieť, že sa dostáva do časovej tiesne. V spomínanom Česku vybrali dodávateľa ešpézetiek až v treťom tendri. Predchádzajúce dva museli pre rôzne pochybenia zrušiť.

Český aj slovenský príbeh sa na seba podobajú. V oboch krajinách si od 90. rokov užíval monopol na výrobu ešpézetiek jeden dodávateľ. V Česku to bola firma Hicon, na Slovensku Turčan Delta. Obe firmy mali vysoko nadštandardné zisky, čo naznačovalo, že štát – ich hlavný odberateľ – bol príliš veľkorysý.

Turčan Delta mala v roku 2017 z jedného eura tržieb 33 centov čistého zisku a až 62 centov zisku pred započítaním daní, úrokov a odpisov (EBITDA). Z tohto pohľadu patrí medzi najziskovejšie slovenské firmy. U susedov firma Hicon podľa českého týždenníka Euro dosiahla z koruny tržieb až 63 halierov zisku.

Pozrime sa na Čechov

Kým na Slovensku to okrem novinárov nikto nerieši, v Česku to už aj politici začali vnímať ako problém. Tamojšie ministerstvo dopravy (v Česku zodpovedá za ešpézetky iná inštitúcia) začalo s výberom dodávateľa už v roku 2014.

Spravilo pri tom viacero chýb.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa