„Pretože tie predčasné voľby budú tak či tak. Otázka je len termín, a to by sa mali politické strany dohodnúť,“ povedal s tým, že voľby sú pravdepodobne najkonsenzuálnejším a najmúdrejším riešením súčasnej situácie. Ak sa teda politické strany dohodnú, M. Maďarič podľa vlastných slov v parlamente zahlasuje za predčasné voľby.

Na otázku, či by stranu Smer-SD mal do volieb viesť Robert Fico M. Maďarič skonštatoval, že je len radový člen Smeru a poslanec. „Ja si netrúfam dnes dávať nejaké odporúčania a rady,“ povedal s tým, že R. Fico je naďalej nositeľom najväčšej podpory v Smere.

M. Maďarič zároveň zdôraznil, že ak by sa určité rozhodnutia udiali v správnom čase, tak súčasná situácia mohla byť úplne iná a pokojnejšia. „Lebo si zase nemyslím, že by bolo úplne najhoršie, aby táto koalícia po určitých krokoch pokračovala,“ vyhlásil.

Predčasné voľby budú tak či tak, Smeru nič iné neostane, tvrdí Maďarič

Marek Maďarič Zdroj: SITA

„Keby sa nejaké zmeny, ktoré žiadal aj Most, udiali skôr a keby sa nevytiahla karta, na ktorú Most veľmi podráždene a asi aj oprávnene podráždene zareagoval, tak by situácia na Republikovej rade Mosta bola možno iná. A možno nebola, ale istá pravdepodobnosť by tu bola,“ dodal M. Maďarič.

SNS už rozmýšľa o dátume

Národniari z SNS už hovorili o dátumoch prípadných predčasných volieb. Pripravení sú aj na letný termín, možné je aj spojenie s komunálnymi voľbami. Všetko však bude závisieť od dohody koaličných lídrov a ďalšieho vývoja situácie. Potvrdil to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

„Hľadali sa dátumy,“ uviedol J. Paška, podľa ktorého ak by malo dôjsť k predčasným voľbám, mohol by sa nájsť čo najskorší termín. „Sme pripravení aj na letný termín, ale musíme vedieť, či bude podpora,“ doplnil s tým, že je možné aj spojenie s komunálnymi voľbami.

Podľa J. Pašku sa čaká na dohodu lídrov. Majú sa dohodnúť na spoločnom postupe. „Zatiaľ dohoda nie je. Čakáme, či sa to vyrieši a ak nie, tak čakáme, či Most-Híd začne konať samostatne,“ uviedol. Ak Most-Híd odíde z koalície, SNS to bude rešpektovať.

Predčasné voľby budú tak či tak, Smeru nič iné neostane, tvrdí Maďarič

Podpredseda strany SNS Jaroslav Paška vo volebnej centrále Zdroj: SITA

Predseda SNS Andrej Danko na sociálnej sieti napísal, že akékoľvek úvahy o stanovení termínu predčasných parlamentných volieb sú nateraz predčasné. SNS o nich bude rokovať až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, respektíve k jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície.

Matovič sa chce spájať

Hnutie OĽaNO chce rokovať s opozičnými parlamentnými aj mimoparlamentnými stranami o spoločnom postupe v predčasných parlamentných voľbách. Podľa jeho lídra Igora Matoviča totiž po dvadsiatich rokoch dozrel čas na nové SDK. Cieľom hnutia je zabezpečiť, aby v nadchádzajúcich voľbách neprepadli státisíce hlasov, ako sa to stalo v posledných parlamentných voľbách v roku 2016.

„My chceme spájať. Tak, ako sme podali pomocnú ruku našim partnerom v predošlých voľbách – hnutiu NOVA a hnutiu Zmena zdola – a spoločne dnes fungujeme a držíme spolu, tak chceme týmto spôsobom a v tejto chvíli, kedy ľudia od nás očakávajú zodpovednosť, podať pomocnú ruku všetkým demokratickým parlamentným aj neparlamentným opozičným silám, aby sme sa spojili a aby sme nedovolili, aby prepadnutie stoviek tisíc hlasov spôsobilo, že nám tu znovu bude vládnuť mafia, ako je tomu dnes,“ vyhlásil I. Matovič v utorok na tlačovej konferencii v parlamente.

Predčasné voľby budú tak či tak, Smeru nič iné neostane, tvrdí Maďarič

Zdroj: SITA

OĽaNO podľa I. Matoviča rešpektuje názor najsilnejšej opozičnej strany SaS, že chce ísť do budúcich parlamentných volieb samostatne. Ako prvé začne rokovania s hnutiami NOVA a Zmena zdola o pokračovaní spolupráce. Okrem toho chce zatiaľ predbežne osloviť mimoparlamentné strany KDH a SMK, ktoré v predošlých voľbách ostali pod hranicou zvoliteľnosti, a tiež Progresívne Slovensko a SPOLU -občianska demokracia.