Predané za 10 minút. Krejčířovu africkú vilu vydražili

Radovan Krejčíř dostal za tunelovanie 15 rokov. Zdroj: SITA/AP

"Je to krásny dom. Ani na to (že patril Krejčířovi) nemyslíte, keď ste vo vnútri, snáď len to veľmi zvláštne zabezpečenie," povedal médiám jeden z neúspešných dražiteľov Christiaan Gey van Pittius. Väčšina spální má vraj pancierové dvere s mnohými zámkami.

Predané za 10 minút. Krejčířovu africkú vilu vydražili

O dome vo štvrti Bedfordview a o tom, ako sa k nemu Krejčíř rok po svojom príchode do JAR dostal, sa v krajine veľa píše. Podľa niektorých správ ho získal v roku 2008; vstúpil vraj do neho s kufríkom napchatým peniazmi a vyhlásil, že bude jeho.

Predané za 10 minút. Krejčířovu africkú vilu vydražili

Už koncom novembra pustili úrady do Krejčířovho domu novinárov, ktorí dostali hodinu na podrobnú prehliadku členitej budovy. Tá stojí na útese v luxusnej štvrti Johannesburgu a poskytuje úžasný výhľad. Pri príjazdovej ceste do domu sú tri garáže, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi ukrývali Krejčířove luxusné člny, autá a motorky. Teraz sú opustené rovnako ako koterec pre psov neďaleko vchodu.

Najväčší dojem na návštevníkov urobila priestranná kúpeľňa, kde by bolo možné organizovať tanečné večierky, a v ktorej sú vaňa a toaleta umiestnené tak, aby z nich bol dobrý výhľad. Ten umožňuje presklená stena. Srdce domu je na druhom poschodí, kde sa nachádza salón a bohato vybavená kuchyňa.

Niektorí návštevníci si všimli, že dom rozhodne nie je bezpečný pre deti, pretože na niektorých rampách a balkónoch chýba zábradlie. Nepáčil sa im ani fakt, že k nemu nepatrí žiadna záhrada.

Russell Berkman z realitnej firmy Jawitz Properties odhadol, že vďaka unikátnemu dizajnu a vyvýšenej polohe by sa vila mohla predať za viac ako 24,5 milióna randov (1,6 mil. eur). Tým by sa stala najdrahšie predanou nehnuteľnosťou v tejto štvrti.

Predané za 10 minút. Krejčířovu africkú vilu vydražili

Daňové podvody aj plánovanie vraždy

Krejčíř sa presídlil do JAR zo Seychel, kam utiekol pred policajným vyšetrovaním v Česku. V Juhoafrickej republike, kde je spájaný s viacerými zločinmi, požiadal o azyl, čo komplikuje českú žiadosť o jeho vydanie. Až do vyriešenia azylového konania totiž nemôže byť kvôli utečeneckému statusu deportovaný.

Vo vlasti ho v piatok poslal súd do väzenia na 15 rokov za snahu o vytunelovanie štátneho podniku Čepro a prípravu vraždy colníka. Do tohto trestu sa započítavajú aj jeho skoršie odsúdenia za polmiliardový daňový únik a ďalšie zločiny.

Z daňových podvodov je obviňovaný tiež v JAR, kde mu kvôli tomu zmrazili jeho majetok. Luxusný dom zabavil juhoafrický finančný úrad a jeho dražba má pomôcť uhradiť Krejčířove daňové podlžnosti. V aukcii skončilo a predalo sa už aj Krejčířovo vidiecke útočisko pri rieke Vaal.

Krejčíř čelí v Juhoafrickej republike niekoľkým procesom a v auguste bol uznaný vinným v jednom z nich. Vynesenie rozsudku bolo niekoľkokrát odročené a podľa juhoafrických médií sa Čech snaží z väzenia utiecť.