Predaj britského výrobcu luxusných automobilov Rolls-Royce, ktorý spadá pod nemeckú firmu BMW, v roku 2021 napriek pandémii covidu-19 vzrástol o 49 percent. Zvýšil sa celosvetový dopyt po luxusných automobiloch.

Vlani Rolls-Royce predal zákazníkom z viac ako 50 krajín celkom 5 586 áut, čo je najviac za 117 rokov histórie firmy. V on-line prezentácii to dnes uviedol šéf automobilky Torsten Müller-Ötvös.

Dopyt bol obrovský

„V celom luxusnom sektore sa boj nesústredil na získavanie zákazníkov, ale na to, aby sa zvládol vyrobiť dostatok produktov na uspokojenie obrovského dopytu," konštatoval Müller-Ötvös.

Predaje podľa neho dosiahli rekordné hodnoty vo väčšine regiónov, vrátane Číny a Severnej i Južnej Ameriky. „Pandémia donútila mnoho ľudí obmedziť sa, necestovať a z tohto dôvodu sa nahromadilo pomerne veľké bohatstvo, ktoré sa utráca za luxusný tovar," povedal Müller-Ötvös agentúre Reuters.

„Z tohto vývoja sme profitovali," dodal. Šéf automobilky ďalej uviedol, že britský závod automobilky v Goodwoode ide takmer na maximálnu kapacitu a jej objednávkové knihy sú plné až do tretieho štvrťroku 2022.

Svetový nedostatok polovodičov

„Ak si dnes objednáte Rolls-Royce, prevzatie očakávajte zhruba za rok," povedal. Spoločnosť BMW minulý týždeň uviedla, že v roku 2021 dosiahla rekordný predaj viac ako 2,2 milióna vozidiel svojej značky BMW.

Prekonala tak predaje v roku 2019, a to napriek celosvetovému nedostatku polovodičových čipov. Podobne, konkrétne o 31 percent, stúpli vlani predaje aj britského výrobcu luxusných vozidiel Bentley, ktorý patrí do koncernu Volkswagen.

Rolls-Royce
Neprehliadnite

Rolls-Royce získal peniaze na vývoj malého jadrového reaktoru