Celosvetový predaj smartfónov sa v tomto roku zvýši o 11,4 percenta na 1,535 miliardy prístrojov. Viac ako tretinou sa na ňom budú podieľať telefóny umožňujúce využívať mobilné siete piatej generácie (5G). Predpovedala to tento týždeň výskumná spoločnosť Gartner.

V minulom roku sa globálny predaj smartfónov kvôli negatívnym dopadom pandémie covidu-19 prepadol o 10,5 percenta. „V roku 2020 spotrebitelia obmedzili výdavky na smartfóny. V roku 2021 však dostupnosť nových produktov povedie k výraznému nárastu dopytu,“ uviedol analytik spoločnosti Gartner Anshul Gupta.

Xiaomi môže ísť rovnakou cestou ako Huawei
Neprehliadnite

Značka Xiaomi ruší vo svojich smartfónoch Google služby

Celosvetový predaj smartfónov by sa tak mal tento rok vrátiť do blízkosti úrovne z roku 2019, kedy predstavoval 1,541 miliardy prístrojov. „Predaj by mala v roku 2021 zvýšiť kombinácia odloženej výmeny starších prístrojov za nové a dostupnosť lacnejších 5G smartfónov,“ uviedol Gupta.

Spoločnosť Gartner predpokladá, že celosvetový predaj 5G telefónov v tomto roku stúpne o viac ako 150 percent na 538 530 prístrojov. Dopyt podľa firmy podporí rastúca dostupnosť 5G sietí a širšia ponuka lacnejších 5G telefónov.