Práca a učenie z domova kvôli pandémii vlani pomohli trhu s osobnými počítačmi k najvyššiemu rastu za desať rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnili výskumné spoločnosti IDC a Gartner. Vysoký bol predaj aj za samotný štvrtý štvrťrok. Podľa IDC celkový odbyt vlani vzrástol o 13,1 percenta na 302,6 milióna prístrojov. Za október až december potom medziročne vzrástol o 26,1 percenta. Podľa firmy Gartner minuloročný predaj stúpol o 4,8 percenta na 275,1 milióna prístrojov a v poslednom štvrťroku o 10,7 percenta.

Údaje firiem Gartner a IDC sa líšia, pretože Gartner nezapočítava do údajov o predaji takzvané Chromebooky, teda notebooky s operačným systémom Chrome od spoločnosti Googlu, a iPady od firmy Apple. Chrome je obľúbený najmä pri vzdelávaní a podľa samostatných údajov Gartneru sa odbyt Chromebookov vlani zvýšil o 80 percent na takmer 30 miliónov prístrojov, hlavne vďaka dopytu v Severnej Amerike.

HOME OFFICE
Neprehliadnite

Firmy poskytujú zamestnancom štedré príspevky na home office. Návrat je v nedohľadne

S rozvojom inteligentných telefónov mnoho spotrebiteľov stratilo záujem o počítače a ich predaj tak od roku 2010 klesal. Mierne oživenie však trh zaznamenal ešte pred koronakrízou. Teraz sa počítače opäť stali nepostrádateľným zariadením, uviedla analytička firmy Gartner Mikako Kitagawaová. Kolega z analytickej firmy IDC Ryan Reith upozornil, že predaj herných počítačov bol rekordný.

Jednotkou na trhu počítačov bola podľa IDC aj Gartneru s takmer štvrtinovým podielom vlani čínska spoločnosť Lenovo, za ňou skončila americká HP s viac ako pätinovým podielom. Ďalšie priečky patrili firmám Dell, Apple a Acer. Podľa oboch výskumných spoločností pritom predaj počítačov Apple prudko rástol: podľa IDC o 29,1 percenta a podľa Gartneru o 22,5 percenta.