Predaj nových áut v Európskej únii (EÚ) aj v decembri klesol, ale menej ako v novembri. Ukázali to v utorok údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa najnovších čísiel ACEA sa počet zaregistrovaných nových osobných áut v EÚ v decembri 2020 znížil medziročne o 3,3 percenta na 1 031 070 kusov. Tempo poklesu registrácií však bolo oveľa menšie ako v novembri, keď sa znížili o 12 percent, a najmenšie za celý minulý rok.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Predaj značiek Volkswagen a Audi minulý rok pre pandémiu klesol

Decembrové štatistiky ukázali tiež, že štyri najväčšie trhy EÚ vykázali veľmi odlišné výsledky. Kým v Taliansku sa predaj nových áut znížil o 14,9 percenta a vo Francúzsku o 11,8 percenta, v Nemecku vzrástol až o 9,9 percenta a v Španielsku bol stabilný.

Za celý rok 2020 sa predaj osobných áut v EÚ prepadol o 23,7 percenta na 9,9 milióna kusov. To bol najstrmší pokles dopytu v histórii týchto štatistík. Všetkých 27 trhov EÚ zaznamenalo v roku 2020 dvojciferný pokles predaja áut.

Spomedzi najväčších automobilových trhov v regióne vykázalo najprudší pokles Španielsko (-32,3 percenta), za ktorým nasledovali Taliansko (-27,9 percenta) a Francúzsko (-25,5 percenta). Aj nemecký trh s autami, najväčší v EÚ, zaznamenal značné celoročné straty predaja (-19,1 percenta).