Predaj nových áut v Európe v septembri vzrástol, prvýkrát v tomto roku. To je známkou oživenia na niektorých európskych trhoch po prvej vlne pandémie nového koronavírusu. Informovalo o tom v piatok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa ACEA sa registrácie nových automobilov v Európskej únii (EÚ) v septembri zvýšili medziročne o 3,1 percenta na 933 987 kusov. V EÚ, Británii a krajinách Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO) vzrástol o 1,1 percenta na 1,3 milióna vozidiel.

Rows of One Car Make
Neprehliadnite

Trh s autami pre krízu na jar zamrzol. Sklady predajcov ostali plné

Hlavné európske trhy však vykázali zmiešané výsledky. Kým Španielsko zaznamenalo v septembri medziročný pokles predaja nových áut o 13,5 percenta a Francúzsko o 3 percentá, v Taliansku sa počet registrácií zvýšil o 9,5 percenta a v Nemecku o 8,4 percenta. V Británii počet predaných áut v septembri klesol.

Za deväť mesiacov do konca septembra klesol dopyt po nových automobiloch v EÚ o 28,8 percenta. Celkovo bolo v EÚ v tomto období zaregistrovaných takmer 7 miliónov kusov áut. V EÚ, Británii a EZVO sa predaj áut znížil o 29,3 percenta. To ukazuje, že ochorenie Covid-19 má stále veľký vplyv na automobilový trh v Európe, uviedlo združenie.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Toto zabezpečenie auta za pár stoviek vám môže ušetriť tisíce eur

Štatistiky tiež ukázali, že koncern Volkswagen zaznamenal v septembri nárast predaja o 14,4 percenta a automobilka Renault o 8,1 percenta, zatiaľ čo skupina PSA eviduje pokles dopytu o 14,1 percenta. Luxusné značky v septembri vykázali straty, pričom odbyt BMW v Európe sa znížil o 11,9 percenta a konkurenčného Daimleru o 7,7 percenta.