Predaj áut v Európe sa minulý mesiac prepadol takmer o 80 percent, keď karanténne opatrenia zasiahli trh v plnom rozsahu. Už v marci zaznamenal predaj áut výrazný pokles, keď od polovice mesiaca začali platiť obmedzenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu.

Ako v utorok uviedla Asociácia európskych výrobcov áut (ACEA), v apríli sa v krajinách Európskej únie, Británii a štátoch Európskeho združenia voľného obchodu predalo 292 182 áut. To je o 78,3 percenta menej než v rovnakom období minulého roka.

V marci klesol predaj áut v Európe takmer o 52 percent. Na všetkých trhoch Európskej únie zaznamenal pokles v apríli dvojciferné hodnoty, pričom najvýraznejší evidovali Taliansko, Británia a Španielsko. V Taliansku klesol predaj áut v apríli medziročne o 97,6 percenta, v Británii o 97,3 percenta a v Španielsku o 96,5 percenta.

Frankfurt nad Mohanom
Neprehliadnite

Svetové ekonomické fórum predpokladá v dôsledku pandémie dlhodobú recesiu

Výrazný pokles predaja zaznamenali aj Nemecko a Francúzsko. V prvom prípade sa predalo o 61,1 percenta menej áut, v druhom prípade pokles dosiahol 88,8 percenta. Čo sa týka automobiliek, najväčšia automobilka v Európe Volkswagen predala o 75 percent menej vozidiel.

Ešte horší výsledok oznámili francúzske spoločnosti. Renault zaznamenal pokles predaja o 79,5 percenta a konkurenčná PSA Group až o 82,4 percenta. Výrazný pokles predaja zaznamenali aj výrobcovia luxusných vozidiel. Spoločnosť BMW predala o 69,7 percenta áut menej a Daimleru klesol predaj o vyše 80 percent.