Pokles je zrejmý už piaty mesiac po sebe, tempo poklesu sa však v porovnaní s októbrovým vývojom výrazne spomalilo. Na druhej strane, bol to najslabší november v histórii meraní. Poukázali na to v piatok zverejnené údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Najslabší november za posledné roky

V novembri klesol predaj áut v EÚ medziročne o 20,5 percenta na 713 346. Na porovnanie, v októbri pokles dosiahol 30,3 percenta. Napriek spomaleniu poklesu to stále znamená prepad predaja o dvojciferné hodnoty, a navyše bol to najslabší predaj za mesiac november od začatia evidovania príslušných údajov v roku 1993.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Čínskeho draka tiež trápi nedostatok čipov, predaj áut klesol siedmy mesiac po sebe

Pod novembrové výsledky sa podpísal najmä vývoj na kľúčových trhoch, keď na troch z nich dosiahol pokles dvojciferné hodnoty. Najväčší pokles evidovalo Nemecko, až 31,7 percenta. Nasledovalo Taliansko, kde sa predaj nových áut znížil o 24,6 percenta. V Španielsku klesol predaj v novembri medziročne o 12,3 percenta. Pokles predaja zaznamenalo aj Francúzsko, bol však podstatne miernejší a dosiahol 3,2 percenta.

Volvo
Neprehliadnite

Predaj áut Volvo Cars klesol takmer o tretinu, dôvodom je problém s dodávkami komponentov

Rast zaznamenali len tri trhy

Rast predaja áut zaznamenali podľa ACEA v rámci EÚ iba tri trhy. Boli nimi Bulharsko, Slovinsko a Írsko.

Za 11 mesiacov roka predaj klesol o 0,04 percenta, čo znamená prvý pokles v rámci predaja počas roka. Za desať mesiacov bol ešte zaznamenaný rast, a to o 2,2 percenta. Výsledky naďalej do veľkej miery ovplyvňujú problémy v produkcii v dôsledku pokračujúceho nedostatku kľúčových komponentov.

nové logo japonská automobilka Nissan
Neprehliadnite

Usilovní Japonci tiež čelia čipovej kríze, predaj áut pokračoval v poklese