Túto otázku si dnes kladie vari každý: Prečo toľko ľudí aj napriek tomu, že sú očkovaní, ochorie na covid-19?

KK27 Londýn - Ľudia kráčajú na železničnej stanici Waterloo počas rannej špičky v Londýne 29. novembra 2021. Británia je jednou z európskych krajín, ktoré už na svojom území potvrdili výskyt variantu omikron identifikovaného najskôr v Juhoafrickej republike. V Spojenom kráľovstve, ktoré v tejto súvislosti sprísnilo podmienky vstupu do krajiny, potvrdili v nedeľu už tretí prípad nákazy omikronom. FOTO TASR/AP
People pass through Waterloo train station, in London, during the morning rush hour, Mon
Neprehliadnite

Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových, nebezpečnejších variantov

V hre je niekoľko faktorov, pričom začať treba koronavírusovým variantom omikron, ktorý je oveľa nákazlivejší ako predchádzajúce varianty, aj keď priebeh ním spôsobeného ochorenia je menej závažný. 

Nárast počtu prípadov infekcie omikronom navyše súvisí aj s obdobím Vianoc, keď ľudia na celom svete vo zvýšenej miere cestovali, napísala webová stránka 9news.

Zaočkovaní sú menej chorí

Ľudia by si mohli myslieť, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 infekciu úplne zastavia, avšak ich úlohou je najmä zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, povedal Louis Mansky z  Univerzity v Minnesote.

Na tomto fronte sú vakcíny úspešné, najmä u ľudí, ktorí dostali posilňovaciu dávku. Už aj dve dávky vakcín od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna alebo  jedna dávka od firmy Johnson & Johnson poskytujú určitú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia spôsobeným variantom omikron.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron má veľké množstvo mutácií na hrotovej bielkovine a neujde T-lymfocytom

Zdá sa, že omikron sa šíri oveľa efektívnejšie ako predchádzajúce varianty a ak dostanú infikovaní vyššiu vírusovú nálož, vzniká zvýšená pravdepodobnosť, že sa vírus prenesie na iných, najmä tých, ktorí nie sú zaočkovaní.

U zaočkovaných, ktorí sa vírusom infikujú, je väčšia pravdepodobnosť, že príznaky ochorenia budú miernejšie, ak sa vôbec rozvinú. Dôvodom je, že vakcíny vyvolávajú viacero obranných reakcií imunitného systému a omikron ich ťažšie všetky prekoná.

Výuka na trenažéri PMLV 4 LV. -  prof  Aspazija Sofijanová.
Neprehliadnite

Najnovšie štúdie potvrdili, že omikron je pre pľúca menej nebezpečný

Ako sa vyhnúť infekcii?

Väčšina lekárov stále prízvukuje, že najlepšou obranou proti koronavírusovej nákaze je nosiť rúško alebo respirátor vo vnútorných priestoroch, vyhýbať sa väčším skupinám ľudí a nechať sa zaočkovať; ak je to možné, aj posilňovacou dávkou. 

Napriek tomu, že vakcíny vždy nezabránia tomu, aby ste sa nakazili, je menej pravdepodobné, že vás vírus zabije alebo dostane do nemocnice.

KK17 Ženeva - Na snímke generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus hovorí počas tlačovej konefrencie 20. decembra 2021 v Ženeve.  Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval celý svet, aby spojil sily a urobil ťažké rozhodnutia potrebné na ukončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. FOTO TASR/AP
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), talks to the media regarding the coronavirus COVID-19
Neprehliadnite

Svet čaká tretí rok koronavírusovej pandémie. Omikron má pomôcť poraziť ju

Viac o téme: Omikron