Ide o súd sídliaci v obci Hruboňove pri Nitre. Prípadom sa už podľa portálu topky.sk bude zaoberať aj minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorému rozhodcovské súdy sú dokonca „tŕňom v oku“. Napriek tomu sa ľudia, ktorí sa cítia byť krokmi tohto súdu poškodení, rozhodli v utorok zorganizovať protest pred ministerstvom. Dôvody vysvetľuje jeden z organizátorov Ján Jelínek.

Prečo volíte verejný protest? Využili ste už všetky ostatné právne možnosti, pýtali ste sa aj ministerstva spravodlivosti, ktoré vedie register týchto súdov?

Ja som už dostal na svoj podnet od ministerstva odpoveď, z ktorej vyplýva, že neexistuje nad týmito súdmi dohľad. V odpovedi ministerstvo hovorí, že vedie zoznam stálych rozhodcovských súdov len na základe údajov zverejnených vo vestníku. Ministerstvu vyplýva povinnosť zapísať do zoznamu súd zriadený zriaďovateľom. Zápis v zozname vedenom ministerstvom teda neosvedčuje oprávnenosť stáleho rozhodcovského súdu rozhodovať spory podľa daného zákona. Čiže ministerstvo na svojej oficiálnej stránke zverejňuje zoznam, ktorý ale nič negarantuje.

Tieto súdy sú jednoinštančné. Teda na rozdiel od štátnych súdov nemôžete sa odvolať na krajský či najvyšší súd. Kde sa teda môžete sťažovať?

Je tam lehota 60 dní od vydania rozsudku, dokedy sa môžete v prípade nespokojnosti obrátiť na civilný súd s podnetom na zrušenie rozhodnutia. V rámci obchodných sporov je príslušný pre zrušenie rozhodcovských rozsudkov vydaných rozhodcami so sídlom v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji len Okresný súd Bratislava V, žiadny iný. Je to absurdné, pretože rozhodcovský súd je oprávnený 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa