Odborníci sa domnievajú, že Putin by mohol oficiálne vyhlásiť vojnu Ukrajine 9. mája, keď si Rusko každoročne pripomína Deň víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne. Šéfovi Kremľa by to totiž zároveň umožnilo vyhlásiť všeobecnú mobilizáciu, píše Sky News.

Víťazstvo aj bez mobilizácie

Popredný americký komentátor ukrajinského konfliktu a expert v oblasti počítačovej bezpečnosti ruského pôvodu Dmitri Alperovitch sa však domnieva, že mobilizácia by pre Putina už nemala veľký význam. Ruský prezident už pred domácim publikom spracovaným propagandou vysielanou štátnou televíziou môže vyhlásiť víťazstvo ruských zbraní.

Postaral sa aj o denacifikáciu

Putin môže podľa Alperovitcha tvrdiť, že zničením množstva vojenskej techniky a vojensko-priemyselnej infraštruktúry dosiahol demilitarizáciu Ukrajiny. Elimináciou pluku Azov sa mu podarilo očistiť Ukrajinu od nacizmu. A rozšírením územia a vytvorením pozemného koridoru ochránil „svojich ľudí“ v Donbase a na Kryme. „Vzhľadom na to, že Putin má domáce propagandistické médiá plne pod kontrolou, presvedčiť o takomto víťazstve domáce publikum bude preňho hračka,“ napísal na Twitteri Alperovitch.

Vyhlásenie víťazstva na Ukrajine však neznamená, že ruské sily nevyhnutne prestanú bojovať, aj keď môžu prejsť na obrannú taktiku a začať brániť územné zisky, ktoré doteraz dosiahli.

Moc za každú cenu

Alperovitch tiež tvrdí, že Putin všeobecnú mobilizáciu nevyhlási aj preto, že je to politicky veľmi citlivá téma. Riskoval by totiž že „utrpí obrovské straty“, ktoré nebude môcť zamiesť od koberec. „Putin sa touto vojnou nepochybne pustil do veľkého hazardu, ale zatiaľ nehazardoval so svojím udržaním sa pri moci,“ dodáva Alperovitch s tým, že vyhlásením všeobecnej mobilizácie by šéf Kremľa mohol ohroziť svoju pozíciu a nemať z toho takmer žiadny prospech.

Ďalšie dôležité správy

Rusko úspešne otestovalo superťažkú medzikontinentálnu raketu Sarmat.
Neprehliadnite

Pre Putina niet cesty späť. Vojnový reportér obhajuje použitie jadrových zbraní